• YARIM ALTIN
  7.870,00
  % -0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3079
  % 0,27
 • € EURO
  34,9749
  % 0,36
 • £ POUND
  41,1039
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  4,4586
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,3593
  % -0,13
 • BITCOIN/TL
  2190648,430
  % -0,76
 • BIST 100
  10.525,78
  % 0,44

Walt Disney Kimdir? Walt Disney’in Hayat Hikayesi

Walt Disney Kimdir? Walt Disney’in Hayat Hikayesi

Walt Disney Kimdir? Walt Disney’in Hayat Hikayesi nedir? Hakkında kısaca bilgi ve hayat hikayesinden bilgiler nelerdir? Dünyanın en büyük yönetmenlerinden ve yapımcılarından bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Asıl adı Walter Ellas Walt Disney’dir. 5 Aralık 1901 yılında doğmuştur. 15 Aralık 1966 yılında hayata gözlerini yummuştur. Yapımcı, yönetmen, senarist, seslendirmen ve canlandırıcı olarak yapıtlarda görevler almıştır.  

Walt Disney Kimdir?

Walt Disney Kimdir

Flora Disney ve Ellias Disney’in oğullarından bir tanesidir. Üç erkek bir de kız kardeşi vardır. Kardeşi Roy O. Disney ile birlikte Walt Disney Productions’u kurmuştur ve şirketi kısa zamanda dünyanın en büyük film şirketlerinden bir tanesi olmuştur. O dönem küçük bir firma olarak kurmuş oldukları Walt Disney günümüzde 30 milyar dolar geliri olan bir medya devi haline gelmiştir.

Walt Disney, genelde Diyabetsiyen ve animasyon yapımcısı olarak Oscar’a aday olmuştur. 59 adaylıktan 22 tanesini alarak en çok Oscar alan kişi olarak Oscar tarihine geçmeyi başarmıştır. Oscar ödüllerinin yanında 7 kez de Emmy ödüllerine aday olmuştur. Günümüzde Oscar adaylıkları arasında en fazla aday gösterilen kişi unvanını hala korumaktadır. Diane ve Sharon isimi iki kızı bulunmaktadır. Walt Disney ve çalışmaları, öyle bir başarı yakalamıştır ki günümüzde hala yanına yaklaşılamayacak başarılara ulaşan prodüksiyonları üretmiştir. Kendisi farelerden korkmaktaydı. Sırf bu korkuyu yenmek amacı ile Mickey Mouse de başta olmak üzere bir çok yapıma imza almıştır. Ayrıca yaratıcı düşünceleri ile Disneyland ve Walt Disney Resort gibi mekanları ortaya çıkarmıştır.

Walt Disney, Florida’daki Walt Disney dünyasının çalışmaları ile ilgilenirken Gırtlak kanseri olduğu haberini aldı. Walt Disney dünyası açılmadan birkaç yıl önce de Gırtlak kanseri sebebi ile 15 Aralık 1966 yılında hayata gözlerini yunmuştur. Öldükten sonra bedeninin özel bir tanka koyulup dondurulmasını istemiştir. Bu isteği yanıt bulmuş ve öldükten sonra dondurulmuştur.

Günümüzde ailesinin evinde saklanan bedeni için her yıl anma törenleri düzenlenmektedir. Walt Disney ailesinin son zamanlarda yaptığı en iyi filmler arasında karaip korsanları serisi gelmektedir. Animasyon ve bilim kurgu filmlerinin yanında son yıllarda 3D animasyon filmleri zerine de yoğunlaşan şirket her geçen gün büyümektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.