• YARIM ALTIN
  8.059,00
  % -0,37
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8523
  % 0,06
 • € EURO
  35,1874
  % -0,16
 • £ POUND
  41,6059
  % -0,28
 • ¥ YUAN
  4,5237
  % 0,14
 • РУБ RUBLE
  0,3686
  % -2,09
 • BITCOIN/TL
  2098381,374
  % -1,58
 • BIST 100
  10.771,36
  % 0,29

İnstagram Üzerinden IP Adresi Bulunur Mu ?

İnstagram Üzerinden IP Adresi Bulunur Mu ?

İnstagram Üzerinden IP Adresi Bulunur Mu?

İnstagram Üzerinden IP Adresi Bulunur Mu? İnstagram ip adresi nasıl bulur? İnstagramdan birinin ip adresini nereden ve nasıl bulabilirim? İnstagram, diğer tüm sosyal medya ve internet siteleri gibi internet bağlantısı sayesinde erişilebilen bir platformdur. Haliyle, instagram üzerinden ip adresi bulunur mu, instagram üzerinden ip tespiti yapılabilir mi gibi sorular, her kullanıcının aklına gelebilecek standart sorulardır.

İnstagram Üzerinden IP Adresi Bulunur Mu? Ülkemizde, diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi bireysel hak ve gizlilikleri korumak adına bir çok yasa vardır. Bu yasalar, anayasa içerisinde maddeler halinde belirtilmiştir. Bir insanın özel hayatına yapılabilecek saldırılar, İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan İnsan Hakları Yasası’nda güvence altına alınmıştır.

IP tespiti yapan veya yapmaya tenezzül eden vatandaşların bu yasa kapsamında yargılanacakları kesin olduğu gibi bir de ek olarak bilişim suçları yasasından yargılanmaları kuvvetle muhtemeldir.

İnstagram İP Bulma Yöntemi

Yukarıda bahsettiğimiz iki farklı yasa başlığına dayanaraktan hiçbir şekilde kimsenin İnstagram üzerinden IP’sini bulma, konumunu belirleme veya bu iki eylemi gerçekleştirmek için herhangi bir aktivite yapmak için hiçbir çaba sarf etmemenizi tavsiye ederiz. Bir kişinin konumunu belirlemek üzere yapacağınız en ufak bir girişim dahi hapis cezası ile yargılanmanıza sebebiyet verebilir.
Bu bağlam da, başlıkta yer alan İnstagram üzerinden IP adresi bulunur mu sorusuna hayır cevabını verirken, yazılımsal olarak da bu durum pek mümkün değildir.

Kullanıcılar, instagram’a bağlanabilmek için, bilgisayar, telefon veya tabletleri üzerinden wifi ve operatörleri üzerinden internet kullanmak durumundadırlar. Kullandıkları internet hizmeti ne olursa olsun, bağlantı yaptıkları IP internet sağlayıcısı tarafından güven altına alınmaktadır.

İnstagram üzerinden IP belirleme bahsettiğimiz 2 farklı sebepten dolayı da mümkün olmayacağı için, en mantıklı yer belirleme yolu; yer belirlemek istediğiniz arkadaşınızın son paylaştığı fotoğrafa konum ekleyip eklemediğine bakmaktır. İkinci bir seçenek ise, instagrama geçtiğimiz ay eklenen “hikaye” bölümünde arkadaşınızın her hangi bir içerik paylaşıp paylaşmadığını kontrol etmektir. Herhangi bir içerik paylaşmış olması durumunda, arkadaşınızın fotoğraf veya video çektiği ortam hakkında tahminler yürüterek bilgi sahibi olabilirsiniz.

instagram ip adresi bulma

Bu konum belirleme taktikleri, kamuya açık bir platformda yapılan paylaşımlardan tahmin yürütmek ile mümkün olduğu için, karşı tarafa herhangi bir zarar, deşifre gibi eylemler içermedikçe suç öğesi olarak sayılmamaktadır.

Ancak ciddi anlamda sizlere rahatsızlık verenler için Savcılıktan suç duyurusunda bulunarak size gerekli bilgilendirme yapılıyor. Sonrasında ise sizi Bilişim suçları ifade vermeye çağırmakta. Buna göre size gerekli bilgilendirmeler tebligat adresinize yazılı olarak yapılmakta.

Ek bilgi; İnstagram için çeşitli programlar bulunmaktadır. Örnek olarak ip adresi konum bulma yöntemi

İnstagram İp adresi bulma

Konumu test etmek için aşağıdaki adrese girerek ip adresini yazıyoruz.
http://whatismyipaddress.com/ip/85.106 (örnek  ip adresi)

instagram ip adresi bulma

instagram ip adresi bulma

Sorularınız için konuya yorum yazabilirsiniz. Size en kısa süre içinde cevap vereceğiz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.