Bankacılık

Türk bankalarına kurallar açıklanıyor!

 

Türk bankalarına kurallar açıklanıyor!

BDDK, Basel 3 kapsamında yer alan bankaları sistemik önemlerine göre gruplandırarak gerektiğinde ek sermaye şartı getirmiş olacak artık.

 

 

Bankacılık sistemi için önemli bankaların belirlenmesi bunun yanında ise, bu bankaların tampon olarak bulundurmaları gerekmekte olan ilave çekirdek sermaye, bu sermaye ihtiyacının karşılanamaması halinde yapılmış  olacak işlemlere ilişkin esasları düzenleyen yönetmelik yayınlanması yapıldı. Böylece Türk bankalarının Basel 3’e uyumu kuralları da açıklanmış olarak görüldü.

BDDK, sistemik önemli olarak bankaları bilanço büyüklükleri, finansal borçlar ve alacaklar bunların yanında ise, türev işlemleri gibi çok sayıda kriter üzerinden 3 kategoriye ayırmış olacak. Ek sermaye şartı da gruba göre belirlenmiş olacak ve gruplar bazında yüzdesel olarak %0.25 ila %2.25 arasında değişmiş olacak. Düzenleme ile bir bankanın sistem için sorun yaratmaması hedefler arasında yer almakta. Sistemik riski yükselen ve genel skoru, “boş grup” için öngörülen eşiği aşan bankalar, bir sonraki yıl için boş gruba alınmış olacak.

İphone 5’te Görülen Hatalar ve Sıkıntılar


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar