• YARIM ALTIN
  8.374,00
  % 0,20
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8152
  % -0,26
 • € EURO
  35,6429
  % -0,66
 • £ POUND
  42,3874
  % -0,41
 • ¥ YUAN
  4,5135
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3737
  % -0,17
 • BITCOIN/TL
  2164451,229
  % -2,80
 • BIST 100
  11.089,53
  % -0,74

Krediler Hakkında Merak Edilenler

Krediler Hakkında Merak Edilenler

Taşıt Kredisi

Taşıt kredisi almak isteyenler için en merak edilen soru, taşıt kredisi başvurusu için gerekli koşulların ne olduğudur. Taşıt kredisi ile ilgili tüm bilgileri bu konudaki yazımızın geri kalanında bulacaksınız.

Taşıt kredisi almanın koşulları nelerdir?

Taşıt kredisi almak için 18 yaşın üzerinde olmalıyız. Ayrıca, diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi, belgelendirilebilir geliriniz ve SGK kaydınız olmalıdır. Araç kredilerini kullanabilmeniz için, sigortanızın 3 ay boyunca aynı işte olması gerekir ve en önemli nokta, kredi notunuzun araç kredisi almak için yeterli olmasıdır.

Taşıt kredisi almanın koşulları nelerdir?

Kullanılmış araç kredisi kullanacakların kredi oranları, satın almak istedikleri aracın motorlu taşıt sigortası değeri ile belirlenir. Kullanılmış taşıt kredilerinin en önemli ve önemli noktalarından biri taşıtın yaş sınırıdır. Bu yaş sınırı bankadan bankaya değişse de kredi genellikle 8 yaşına kadar olan araçlar için daha kolaydır. 

Taşıt kredileri için kredi oranı nedir? Sıfır araç ile kullanılmış araç arasındaki farklar nelerdir?

Araç kredisi kredi oranı, aynı zamanda otomobilin satış fiyatı ve araç sigortası değerindeki kullanılmış araçlar üzerinden hesaplanmaktadır. 50.000 TL’ye kadar olan araçlar için % 70 kredi kullanılabilirken, 50.000 TL’nin üzerindeki araçlar için % 50 kredi kullanılabilir.

Araç kredisi borcu ödenmezse ne olur?

Araç kredisi borcu ödenmezse, banka kredi alırken aracınıza ipotek koyarak aracınızı rehin etme hakkına sahip olacaktır. Ödeme yapılmadığında araç haciz işlemi gerçekleşir.

Konut Kredisi

Konut kredisi kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Konut kredisi, seçerken izlenecek adımlar konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bazı sorulara yanıtlar arayacağız.

İlk olarak, Konut kredisi başvurusunda bulunanlar için ilk adım nedir?

Konut kredisi bir ipotek ürünü olduğundan, öncelikle satın alacağınız eve karar vermelisiniz. Daha sonra bütçenize en uygun kredi ürününü sağlayan bankayı belirlemelisiniz.

Tüketiciler hangi Konut kredisinin kendileri için en iyi olduğuna nasıl karar verebilirler?

Bir Konut kredisi kullanırken dikkate alınması gereken birkaç şey vardır. Aylık faiz ödemeleriniz de toplam geri ödemelerinizi etkiler. Ayrıca başvuru ücretleri de vardır. Aslında, bu yöne baktığımızda, bir diğer önemli noktanın yıllık maliyet oranı olduğunu söyleyebiliriz. Yıllık maliyet oranına neden dikkat etmelisiniz? Yıllık maliyet oranı, kredi, faiz oranı, kayıt maliyeti, komisyon gibi toplam maliyetlerin oranını temsil ettiğinden sizin için çok önemlidir. Tüm bankalarla tek tek görüşemediğinizden veya arayamayacağınız için, İnternet üzerinden bu hizmeti veren şirketlerden yardım alınabilir. 

Konut kredisi için başvurduktan sonra süreç nasıl işler?

Kredi ön onayı alındıktan sonra, banka tarafından talep edilen belgelerle birlikte şubelere gitmek gerekmektedir. Banka tarafından belirlenen tarafsız bir uzman gelip evin değerini ölçecek, değerlendirme raporundan sonra, evin değerinin % 80’ini kredi olarak kullanabilirsiniz, bu nedenle yüzde yirmi nakit paranız olmalıdır. Tapu dairesinde aşağıdaki süreç devam eder.

Hangi evlere konut kredisi verilir?

Bir ev satın almanın en basit yolu bir Konut kredisi almaktır, ancak her evi bu şekilde satın almak mümkün değildir. Peki hangi evler Konut kredisinden yararlanabilir?

Her ev için Konut kredisi var mı?

Hayır, her birim vadeli Konut kredisinden faydalanmamaktadır. Her şeyden önce, evin kredilendirilebilmesi gerekir.

Hangi evler Konut kredisi alabilir?

İlk olarak, kat irtifakı veya bir kat veya kat mülkiyeti olmalıdır. Binanın % 80’i tamamlanmış olmalı ve tapuda yer alan bilgilerin doğruluğu çok önemlidir. Bu bilgileri evin bağlı olduğu belediyelerden veya tapu sicilinden alabilirsiniz. Bunun dışında, banka satın almak istediğiniz evin ipotekli olup olmadığını da kontrol eder. İpoteği olan bir ev için Konut kredisi kullanamazsınız.

Projeden konut kredisi ile ev satın almak mümkün mü?

Mümkün, ancak projenin banka ile bir anlaşması olmalı. Anlaşma yoksa, sadece proje ile Konut kredisi kullanamazsınız.

İhtiyaç Kredisi

Kredi almak isteyenler için akla gelen birçok soru var. Ne kadar kredi alabilirim? Temel koşullar nelerdir? Doğru kredi nasıl seçilir? Birlikte cevaplayalım.

İhtiyaç Kredisi almanın temel koşulları nelerdir?

En önemli koşul 18 yaşın üzerinde olmanızdır, belgelendirilebilir gelir ve sigortaya ihtiyacınız var. Bu üç koşul yerine getirildiğinde, kredi puanınız kontrol edilir. Kredi notunuz kredi almak için uygunsa, krediyi kullanabilirsiniz.

Kredi almak için hangi belgeler gereklidir?

Her şeyden önce, kimliğinizin yanınızda olması gerekir, kayıtlı bir faturanız veya bir ikamet adresiniz ve belgelendirilebilir geliriniz olması önemlidir, ancak gerekli belgeler kredi türüne bağlı olarak da değişebilir. Örneğin, bir taşıt kredisi almak istiyorsanız, banka sizden proforma fatura isteyebilir, konut kredisinde ise tapu isteyebilir. Bu belgelerin hangilerinin kredi bazlı olduğunu da öğrenebilirsiniz ve bildiğimiz gibi, herkes istenilen miktarı alamaz.

Çekilecek tutar nasıl belirlenir?

Çekilecek kredi miktarı aylık gelirinize göre belirlenmelidir. Aylık gelirinizin % 50’sinden fazlasını çekemezsiniz. Buna ek olarak, kredibiliteniz alabileceğiniz kredi miktarına göre belirlenir. Bunların dışında, bir Konut kredisi alırsanız, evin % 20’sini peşinat olarak vermeniz gerekir ve kalan % 80’ini kredi olarak çekebilirsiniz. Araba kredilerinde benzer kurallar vardır, bir kedi çizerken ödeme gücünüzü dikkate almanız gerekir. Birçok banka tarafından sunulan birçok farklı kredi ürünü vardır, bu kredi ürünleri çeşitliliği arasında tüketiciler doğru krediyi nasıl bulabilirler? Okuyucularımıza tavsiyemiz, bizim gibi karşılaştırma sitelerini doğru krediyi seçmek için kullanmaktır. Karşılaştırma siteleri ile birçok bankadan kredi tekliflerini tek bir ekranda görüntüleyebilir ve bu teklifleri inceleyerek mevcut faiz oranlarını hızlı ve kolay bir şekilde karşılaştırabilirsiniz. Burada, seçimlerinizi yaparken toplam ödemelerinize dikkat etmenizi öneririz. Dosya maliyetleri göz önünde bulundurulması gereken önemli bir konudur, özellikle ev kredileri gibi yüksek kredi maliyetlerinde önemlidir ve müşterilerin banka seçerken faiz oranlarına dikkat etmelerini öneririz.

Güvenli online kredi başvurusu nasıl yapılır?

Otomobil satın almak için taşıt kredileri kullanmayı düşünüyorsanız, çevrimiçi kredilere kolayca başvurabilirsiniz. İnternet bankalarının sayfalarını tek tek ziyaret ederek hesaplayabilir veya kredi karşılaştırması olarak hizmet veren sitelerden de yararlanabilirsiniz. Kredi karşılaştırma sitelerini kullanmak, kredi ürünlerini toplu olarak görmenizi sağlar, ancak kişisel verilerinizi korumak için bu tür siteleri ararken göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır. Kredi ararken bilgilerinizi güncel tutmak daha sağlıklı bir seçim yapmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle, lütfen “BDDK” denetiminin olmasına dikkat edin. Online kredi için başvuracaksınız, kişisel bilgilerinizin güvenliğini için SSL sertifikası olan sitelerde araştırmalar yapın.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.