• YARIM ALTIN
  7.895,00
  % 2,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8656
  % 0,29
 • € EURO
  35,2323
  % 0,39
 • £ POUND
  41,6438
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  4,5300
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,3709
  % 1,29
 • BITCOIN/TL
  2154649,140
  % -1,14
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

7/24 EFT Dönemi Başlıyor

7/24 EFT Dönemi Başlıyor

Sizde hangi banka var? EFT talimatı vereyim yarın geçer. Ödemeyi pazartesi yapalım, o banka bizde yok…

Bunlar bankalar arası para transferlerinde sıklıkla duyduğumuz cümlelerdi. Merkez Bankasının yeni uygulaması Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) ile artık bu sorular da tarih olacak.

Merkez Bankasının yeni sistemi Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) hakkında hazırlıklar neredeyse tamamlandı. İlk uygulamanın pilot uygulama olarak 18 Aralıkta başlayacağı FAST ile 7 gün 24 saat kısa bir süre içerisinde bankalar arası transfer gerçekleştirmek mümkün olacak.

Söz konusu sistem ile Kolay Adresleme Sistemi (KOLAS) da aynı anda hizmete konulacak. KOLAS ile kişiler e-posta adresi, TC kimlik numarası veya telefon numarası ile ödeme alacakları hesap numaralarını eşleştirebilecek. Bununla birlikte kare kod kullanımı da hizmet içerisinde kullanılabilecek.

Diğer taraftan FAST sistemi ile beraber hesaplar arası transferler 2-3 saniye gibi bir süre içerisinde gerçekleşecek. Hali hazırdaki EFT uygulamasında mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilen transferlerin hesaba geçişi yarım saati bulabiliyordu.

18 Aralık tarihinde sistemin planladığı gibi hizmete girmesi bekleniyor. Söz konusu hizmette işlem limitlerinin ise düşük bir tutardan başlayarak kademeli olarak arttırılması ve 1000 TL üst limite çıkarılması bekleniyor.

İlgili hizmetin fiyat politikası ise henüz belirlenmedi. FAST sistemi için şimdiye kadar 21 banka ile entegrasyon sağlandığı bildirildi, bu sayının artması bekleniyor. Konuyla alakalı Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Ebru Dildar Edin yaptığı açıklamada “Teknoloji ve  dijitalleşmeye 20 yıldan uzun süredir yatırım yapan Garanti BBVA  olarak, TCMB’nin hazırlıklarını tamamladığı yeni ödeme sistemi FAST’a  ve Kolay Adresleme Sistemi’ne hızla dahil olduk. Yeni sistemle,  müşterilerin farklı bankalar arasındaki para transferlerinde zaman  kısıtlaması artık ortadan kalkıyor. Bu konuda bankamızın alt yapısını  hızlıca hazır hale getirdik. Dijitalleşmenin desteği ile birlikte  mekândan bağımsız hale gelen bankacılık işlemlerini kolaylaştırmanın  ve hızlandırmanın önemine inanıyor ve bu önemli adımın uzun vadede  nakitsiz toplum vizyonuna katkı sağlayacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.