BankacılıkNedir?
Neler Oluyor?

İskonto ve İştira Kredisi Nedir?

İskonto ve İştira Kredisi Nedir?

İskonto ve İştira Kredisi Nedir? KOBİ'lere yönelik ve girişimcilere yönelik, ülkemizde gerek devlet tarafından gerekse bankalardan birçok destek ürünü bulunmaktadır. İskonto ve iştira kredisi de, bu desteklerden biri olarak bilinmektedir. Peki, iskonto ve iştira kredi nedir? Ne gibi durumlarda verilmektedir?

Kullanıcı Oyu: 5 ( 1 Oy Verildi)

İskonto ve İştira Kredisi

İskonto ve İştira Kredisi Nedir? KOBİ’lere yönelik ve girişimcilere yönelik, ülkemizde gerek devlet tarafından gerekse bankalardan birçok destek ürünü bulunmaktadır. İskonto ve iştira kredisi de, bu desteklerden biri olarak bilinmektedir. Peki, iskonto ve iştira kredi nedir? Ne gibi durumlarda verilmektedir?

Küçük çaplı işletmelerin, belirli zamanlarda ciddi anlamda nakit ihtiyaçları olabilmektedir. Böyle durumlarda ise karşılarına birçok seçenek çıksa da, bu seçenekler uzun vadede işletmeye kazandırmak yerine zarar ettirmektedir. İskonto ve iştira kredisi de işte tam olarak bu noktada devreye girmektedir. Bankalar, bu işletmelerin nakit ihtiyaçlarını karşılayarak, nakit sıkıntısı nedeniyle yok olmaya yüz tutmamalarına yardımcı olmaktadır. Elbette ki bu durumdan bankalar da biraz kar etmektedir ancak işletmelerin bu gibi konularda, bu tür krediler ile yeniden hayata döndürüldüğünü söylemek doğru olacaktır.

İskonto ve iştira kredisinin en önemli kısımlarından biri, bu kredinin geri ödemesinin senet ve çek gibi kıymetli evraklarla yapabiliyor olmasıdır. Mal ve hizmetlerden elde edilen gelir bu konuda oldukça büyük önem taşımaktadır. Kıymetli evraklarla yapılan ödeme konusunda vade gününün geçmemesi gerekmektedir. Senedin belediye sınırları içerisinde olması veya dışında olması da önem verilmesi gereken diğer bir noktadır. Eğer işletmenin bağlı olduğu belediye sınırları içerisinde ödeme gerçekleşirse, bu durum iskonto kredisi olarak adlandırılmaktadır. Eğer ödeme işlemi, işletmenin bağlı olduğu belediye sınırları dışında gerçekleşirse, bu durum da iştira kredisi olarak adlandırılmaktadır.

İskonto ve İştira Kredisinin Avantajları

İskonto ve İstişak Kredisinin Avantajları
İskonto ve İstişak Kredisinin Avantajlarıs

İşletmeler, vermiş oldukları mal ve hizmetler karşısında çek ve senet gibi kıymetli evraklar almaktadırlar. Bu evrakların vadeli olmaları, işletmelerin anında bu ücretleri alamamalarına neden olmaktadır. Özellikle nakit konusunda sıkışıklık yaşayan işletmeler, bu konuda ciddi problemler yaşayabilmektedirler. Tüm bunların yanı sıra bu evrakların kaybolması ya da çalınması gibi birçok ihtimalde bulunmaktadır. Bu tür durumlara karşın, iştira ve iskonto kredisinin  avantajları oldukça büyüktür.

İskonto ve iştira kredisinin avantajları sayesinde işletmeler, kısa bir süre içerisinde bu evrakları nakit para dönüştürebilmekte ve çalınma ya da kaybolma gibi durumlara karşın da oluşan riski ortadan kaldırabilmektedir. Öte yandan bu kredinin kullanılması durumunda noter üzerinden bildirim yapmaya da gerek duyulmamaktadır. Haliyle şirket bilançosunda, bu işlemin kredi olarak kaydolmaması da, en önemli avantajlardan biridir. Yani kısacası, vergi yükünde de ciddi bir hafifleme söz konusu olmaktadır.

Bu kredi türünün faiz oranlarının da düşük olması, işletmeler için ayrı bir avantajdır. “İskonto ve iştira kredisi nedir?” sorusu ile birlikte, avantajlarının da kavranması, işletme sahipleri için oldukça önemli bir konudur.

Vadesi Dolan Senetin Ödenmemesi Durumu

Vadesi Dolan Senedin Ödenmemesi Durumu
Vadesi Dolan Senedin Ödenmemesi Durumu

İskonto ve iştira kredisi nedir?” sorusu önemli ve temel bir sorudur ancak, bu sorunun yanı sıra, “vadesi dolan senedin ödenmemesi durumunda ne olur?” sorusunun da, bu konuda mutlaka sorulması gerekmektedir.

İskonto ve iştira kredisinin en önemli yanlarından biri, bu kredinin çek ve senet gibi kıymetli evraklarla ödeniyor olmasıdır. Bu kıymetli evrakların ödenmemesi durumu ise akıllarda kısa süreli bir durgunluk yaratabilir.

Kıymetli evrakların ödenmemesi durumlarında, kişilerin mutlak suretle vade günü dolduğunda bu evrakların ödemesini yapması gerekmektedir. Aksi halde ticari siciliniz zedelenecektir ve bankalarla olan aranız, normalden daha kötü olacaktır. “İskonto ve iştira kredisi nedir?” sorusunun yanı sıra, bu gibi bir durumu göze alarak bu krediyi kullanmak daha mantıklı olacaktır. Banka senedin ödenmemesi durumunda hemen yasal takip başlatacaktır ve bu durum da, belirli bir süre uzun soluklu sorunlar yaşamanıza neden olacaktır.


Erkan Akdağ

Finanspara Piyasa Araştırmacısı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar