• YARIM ALTIN
  6.286,00
  % 0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9537
  % 0,14
 • € EURO
  31,8076
  % 0,06
 • £ POUND
  36,7243
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,0626
  % 0,45
 • РУБ RUBLE
  0,3253
  % 0,00
 • BITCOIN/TL
  1106491,201
  % 3,20
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Ziraat Bankası Düşük Faizli Hayvancılık Kredisi Alma Şartları

Ziraat Bankası Düşük Faizli Hayvancılık Kredisi Alma Şartları

Ziraat Bankası Düşük Faizli Hayvancılık Kredisi Alma Şartları

Kamu bankaları arasında çiftçi desteği en fazla olan banka Ziraat Bankası’dır. Hayvancılığa ve tarıma dair birçok başlıkta destek kredileri banka aracılığıyla çiftçilere sunulmaktadır. Tarımsal üretim yapan çiftçilerin finansal destek sıkıntılarının giderilmesi açısından son derece etkili olan bu destekler çeşitli başlıklar altında müşterilere sunulmuştur.

Düşük faizli hayvan kredisinin esasları 25.03.2020 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 2020ve 2022 yılları arasında çiftçilere Ziraat Bankası yoluyla kullandırılacak faizsiz ve düşük faizli kredilerin yıllık faiz oranı yüzde 9 olarak belirlenmiştir. Bu oranda belirtilen şartları yerine getiren çiftçilerin indirimler de uygulanarak ödeme planı oluşturulmaktadır.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN KREDİSİ

Ziraat bankası çiftçiler ve hayvancılık yapanlara iki şekilde kredi imkânı sağlamaktadır. Yem, alet ve donanım, barınak yapma, elektrik tüketimi, sigorta, ilaç ve özellikle küçükbaş ve büyükbaş hayvan alımlarında yatırım kredisi altında krediler vermektedir. Bu kredi kapsamında verilen krediler düşük faizli ve indirimli olarak verilebilmektedir. Bu krediye başvuruda bulunmak için küçükbaş hayvan kredisi başvuru şartlarını yerine getirmek yeterlidir.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI

Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankasının çalışmaları neticesinde verdiği düşük faizli kredi kapsamında kredi maksimum 15.000.000 TL’dir. Verilen krediler işletme döneminde yüzde 75, yatırım döneminde de yüzde 75 faiz indirimi ile verilmektedir.

Krediye başvurmak isteyen vatandaşlar bazı koşulları sağlamaları şartıyla başvuruda bulunabileceklerdir. Bu şartlar çiftçi kayıt sistemine kayıt olmak, keçi yetiştiriciliğinin minimum 25 adet olması, koyun yetiştiriciliğinde ise minimum 50 hayvan olması gerekmektedir. Yine üzerine kredi çekilecek hayvanların Hayvan bilgi sistemine kayıtlı olmaları gerekmektedir. Daha evvel Ziraat Bankasının verdiği küçükbaş Hayvan kredisi faydalanmış şahıslar, çekecekleri kredinin yüzde 30′luk bir kısmını ödemeden tekrar kredi kullanamazlar.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN KREDİSİ BAŞVURU EVRAKLARI

 1. Başvuru yapacak kişiye ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, 
 2. Çekilecek olan krediye karşılık gösterilebilecek olan teminat belgeleri (taşınır veya taşınmaz ipotek belgeleri ya da kefil),
 3. Çiftçi Belgesi ve Çiftçi Kayıt Belgesi, 
 4. İşletmeyi teşvik edici belgeler (işletme satılık ise tapu senedi, işletme kiralık ise kira sözleşmesi), 
 5. Bilanço esasına göre iş gören işletmelerden talep edilecek gelir belgesi ve son üç yıla ait bilanço tablosu gereklidir.
 6. Tüzel kişilerden istenilecek olan belgeler ise aşağıdaki gibidir; 
 7. Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi, 
 8. Hangi odaya kaydı bulunuyor ise o odadan alınacak bir kayıt belgesi,
 9. İşletmenin adına kayıtlı Vergi Levhası fotokopisi,
 10. Noterden alınacak olan imza sirküleri,
 11. Gelir durumunu belirten bir belge,
 12. Tarımsal işletmenin faaliyet gösterdiğini belirten bir belge,
 13. Ticaret Sicil Gazetesi, 

Kredi kullanımına karşılık verilecek olan teminat belgeleri gereklidir. Verilen bu belgeler ile bankaya müracaat ederek faiz indiriminden yararlanabilirsiniz.

ZİRAAT BANKASI KÜÇÜKBAŞ HAYVAN KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

 1. Başvuracak kişinin şahsen bankaya gidip müracaat etmesi
 2. Zirai krediler bölümünden sıra almak
 3. Sıra gelince başvurmak istediğiniz kredinin muhtevasını beyan etmek
 4. Memur kredi notunu sorguladıktan sonra ne kadar talep ettiğinizi soracaktır.
 5. Kullanmak istediğiniz kredi miktarını belirtmek.
 6. Banka memurunun sizden talep edeceği ipotek göstereceğiniz varlığınızı belirtmek.
 7. Bunu beyan ettikten sonra ipotek edilecek varlığınız ekspertiz sürecine girer.
 8. Ekspertizden onay çıktıktan sonra başvuran kişinin ve kefillerin kredi sözleşmesini imzalamaları gerekmektedir.

Bu işlemlerden sonra yaklaşık 5 iş günü içerisinde başvurunuz olumlu sonuçlanırsa krediniz hesabınıza yatmış olacaktır. 

Bu krediyi veren diğer bankalar İş Bankası, Denizbank, Vakıfbank, Türkiye Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Şekerbank gibi bankalarda da süreç benzer şekilde işlemektedir.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN KREDİSİNE BAŞVURACAKLARA TAVSİYELER

Küçükbaş hayvan kredisine başvurmak isteyen çiftçilerin ve hayvan yetiştiricilerinin öncelikle Tarım ve Orman Müdürlüğüne giderek projeleri hakkında fikir almaları yerinde olacaktır. Çünkü oradan alınan tavsiyeler proje hakkında daha kapsamlı fikirler edinmenizi sağlayacaktır. Bununla beraber daha önce bu hizmetten yararlanmış diğer yetiştiricilerle görüşerek danışmanlık hizmeti almak faydalı olacaktır. Yine hali hazırda işlemeye devam eden hayvan çiftliklerini gezerek yerinde görmek projeyi geliştirmek için fayda sağlayacaktır. Küçükbaş Hayvan Kredisi veren her bankanın faiz uygulamalarına ve şartlarına bakarak aralarından en uygununu seçmek yine faydalı olacaktır. 

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.