Bankacılık

Yurt Dışından Gelen Paralar Kaç Günde Gelir?

Yurt Dışından Gelen Paralar Kaç Günde Gelir?

Yurt Dışından Gelen Paralar Kaç Günde Gelir? Yurt dışında yaşayan ve çalışan kişiler, ülkelerinde ki ailelerine para göndermesi hem zaman açısından hem de para gönderme işlemi sırasında gönderici kurumlar tarafından kesilen komisyonlar her zaman sıkıntı olmuştur. Yurt dışından gönderilen paralar, gönderilen ülkeye göre ve gönderici kuruma göre değişiklik göstermektedir. Ama en fazla 4 iş günü içerisinde yurt dışından gönderilen paralar sahiplerine ulaşır.

Yurt Dışından Para Transferi Ne Zaman Gelir?

Yurt dışından gönderilen paralar genellikle döviz cinsinden olduğu için ve o ülke sınırları dışına gönderildiğinden bu para gönderme işlemlerine Swift veya Uluslararası para transferi olarak adlandırılır. Yurt dışından para gönderile işlemi havale ve EFT işlemleriyle karıştırılmaktadır. Oysa havale ülke sınırları içerisinde yer alan aynı bankanın başka şubelerine para gönderme işlemidir. EFT ise yine aynı ülke sınırları içerisinde yer alan bir bankadan farklı bir bankanın şubesine yapılan para transferidir.

Yurt Dışından Para Transferi Nasıl olur?

Yurt dışında ki bir bankadan gönderilen paraların başka bir ülkenin banka hesabına geçmesi zaman alacaktır. Biz buna provizyon adı veririz. Provizyon, yurt dışından başka ülkenin bankasına gönderilen paralar ülkenin Merkez Bankalarının onayından geçer. Onaylandıktan sonra para transferin sırasına göre hesaba aktarılmaktadır. Yurt dışından gönderilecek paralar isme göre değil IBAN numarası kullanılarak gönderilirse daha kısa zamanda alıcının hesabına para transferi gerçekleşir. Swift işleminden sonra 4 gün geçmesine rağmen paraları hesabına geçmeyen kişiler bankalarıyla görüşmelidir. Paranın geç gelmesinin sebebi yukarı da belirttiğimiz gibi paranın havuzda bekletilmesi veya bankacılık diliyle Provizyonda bekletilmesidir. Yapacağınız müracaatla provizyon işlemini hızlandırabilirsiniz. Bankalar dışında Western Union, Money gibi para transfer sistemlerini kullanabilirsiniz. Bankaların ve Money Union, Money gibi para transferi yapan sistemlerin internet adreslerinden yapılacak swift işlemleri daha ucuz olacağını hatırlatmak isteriz.

Yurt Dışından Gelen Paralar Kaç Günde Gelir?

Yurt Dışından Gelen Paralar Kaç Günde Gelir? Yurt dışında yaşayan ve çalışan kişiler, ülkelerinde ki ailelerine para göndermesi hem zaman açısından hem de para gönderme işlemi sırasında gönderici kurumlar tarafından kesilen komisyonlar her zaman sıkıntı olmuştur.

Kullanıcı Oyu: 3.81 ( 7 Oy Verildi)

Reklam
Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar