Teknoloji Haberleri

Youtube virüsü ile bilgisayarınızdan Bitcoin üretiliyor

Youtube virüsü ile bilgisayarınızdan Bitcoin üretiliyor

 

Youtube virüsü ile bilgisayarınızdan Bitcoin üretiliyor. Korsanlar Coinhive isimli JavaScript kodunu yerleştirmiş oldukları YouTube reklamlarıyla kullanıcıların bilgisayarlarını kripto para madenine çeviriyor. Hatta bununla kalmayıp birçok web sitesine bu kodu ekliyor. Web site sahiplerinin haberi bile olmadan bitcoin üretiliyor.

Siber korsanların YouTube kullanıcılarının bilgisayarlarını Bitcoin’in başını çekmiş olduğu kripto paraların madenciliğinde kullandıkları ortaya çıktı.

Dijital güvenlik şirketi olarak bilinen Trend Micro, siber korsanların Coinhive isimli JavaScript kodunu yerleştirmiş oldukları YouTube reklamlarıyla kullanıcıların bilgisayarlarını kripto para madenciliği için kullandıklarının açıklaması geldi.

Bilgisayarların işlemcilerinin kullanarak üretilen bu virüs sonrasında Bitcoin Madenciliği ile bitcoin üretiyor.

GİZLİ KOD İLE FARKINDA OLMADAN BİTCOİN ÜRETİLİYOR

Buna göre yer alan haberde ise Google reklamlarına sızdırılan kod, YouTube’un yanı sıra Google reklamlarının gösterildiği tüm sitelerde kullanıcıların bilgisayarlarını ele geçirmek için kullanılıyor.

Trend Micro araştırmacıları, 24 Ocak tarihinde Coinhive madencilerinin sayısında yüzde olarak ise 285 artış gözlemlediklerini ve madencilik yapan bilgisayarların büyük bir bölümünün kullanıcıların beraberinde ise Google reklamları aracılığıyla yönlendirildiği zararlı sitelere bağlı olduklarını açıklaması geldi.

COINHIVE NEDİR?

Coinhive, gizlilik özellikleriyle dikkat çekmekte olan ve bu sebeple siber suçlular tarafından sıkça tercih edilen Monero isimli kripto paranın madenciliğinde kullanılan bir JavaScript kodu.

Trend Micro, JavaScript kodunun işlemci günün yüzde 80’ini kripto para madenciliği için kullandığına dikkat çekti. Google ise bunun beraberinde yaşanan siber olaya karşılık olarak gerekli önlemleri alacağını belirtti.

Güvenlik ve Siber Uzmanlar bunu engellemek için kullanıcının tarayıcılarındaki Javascript özelliğini iptal etmeleri konusunda uyardı.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar