• YARIM ALTIN
  6.290,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • £ POUND
  36,3918
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  4,0449
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3147
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  1268228,342
  % -0,67
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Yapılandırma Talebi Nasıl İletilir?

Yapılandırma Talebi Nasıl İletilir?

Yapılandırma Talebi Nasıl Yapılır?

Yapılandırma Talebi Nasıl İletilir? ödenemeyen kredili borçların yeniden revize edilmesi, taksit sayısının uzatılması ve ödemelerin hafifletilmesi anlamına gelmektedir. Yani yapılandırma yapmak isteyen bir kişinin gerçekten ödem güçlüğü içinde olması ve bir ay daha ödeyemez ise kanuni takip süreci yaşayacak olması gerekiyor. Ancak günümüzde yapılandırmaya yaklaşım çok farklı olmakta. Kişiler yüklü miktarlarda krediyi biranda kullanıp sonrasında tekrar revize etmek için bankaya başvuru yapıyorlar. Ancak unutulmamalıdır ki bankalar gecikmede olmayan bir borcu yapılandırmazlar. Yapılandırmadan faydalanmak için bilerek gecikmeye düşmek ise kredi notunu olumsuz etkileyeceğinden tavsiye edilen bir durum değildir.

Ödemelerde Gecikme Söz Konusu Olmalıdır

Yapılandırmadan faydalanabilmek için öncelikle kredili mevduat hesabı, kredi kartı ve kredilerde 2 ay ve üzerinde gecikme söz konusu olmalıdır. Yani kişi bu ürünlerine asgari tutardan daha az ödeme yapmış olmalı ya da hiç ödeme yapmamış olmalıdır. Bankalar bu tarz durumlarda müşterileri ile iletişime geçerler. Çoğu banka müşterisi başvuru yapmadan yapılandırma teklifinde bulunur. Bazı bankalarda müşterilerinden ödeme günleri almayı tercih ederler. Genellikle işini kaybetmiş ya da beklenmedik bir ödeme ile karşı karşıya kalmış olan kişiler kredili ürünlerine ödeme yapamayacaklarını bildirirler. Bu tarz durumlarda da bankalar daha hafif taksitler oluşturmak amacı ile toplam borcu yeniden revize ederler. Ayrıca yapılandırmanın başlayabilmesi için müşterinin gecikmede olan kısmı ödemesi gerekmektedir.

Başvuru Müşteri Hizmetlerine ya da Şubeye

Bankaların internet bankacılığı yapılandırma sürecine ilişkin hizmet vermezler. Yani yapılandırmadan faydalanmak isteyen kişilerin bankanın müşteri hizmetlerini araması ya da direkt olarak şubeler ile görüşmesi gerekir. Yapılandırmanın kredi notunu etkileyeceği yönündeki algı doğrudur. Ancak ödeme güçlüğü içinde olan kişiler yapılandırma yapmazlar ise kanuni takip yaşarlar ki bu kredi notunun düşmesinden çok daha kötü bir durum meydana getirir. Ayrıca yapılandırma nedeni ile kredi notunun düşmesini istemeyen kişiler farklı bankalardan borç temizleme kredisi kullanabilirler. Ancak bu kredilerin faizleri yüksek olmaktadır. 48 aya kadar bölünebilseler dahi kullanıcısına yüksek taksitler getirebilirler. Bu nedenle hafifletici taksitler sağlayan yapılandırma ile borç kapama kredileri karşılaştırılmadan karar verilmemelidir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.