• YARIM ALTIN
  6.327,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9409
  % 0,09
 • € EURO
  31,2427
  % 0,30
 • £ POUND
  36,4385
  % 0,28
 • ¥ YUAN
  4,0434
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3129
  % 0,41
 • BITCOIN/TL
  1270860,676
  % 0,71
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Yapı Kredi Bankası Swift Kodu Nedir?

Yapı Kredi Bankası Swift Kodu Nedir?

Yapı Kredi Bankası Swift Kodu

Yapı Kredi Bankası Swift Kodu Nedir? Türkiye’nin en geniş bankaları arasında özel bir yer tutan Yapı Kredi Bankası, müşterilerine özel hizmetler ve olanaklar sağladığı için en çok tercih edilen bankalardandır. Para transferi yapmak için havale ve EFT gibi sistemlerin yanında swift kodu yer almaktadır. Swift kodu diğer bütün bankalarda olduğu gibi Yapı Kredi Bankası’nda da farklılık gösterip aktif olarak kullanılmaktadır. Yani bir bankada uluslararası para transferi yapamıyorsanız o bankada swift kodu bulunmadığının habercisidir. Bu duruma geniş kapsamlı baktığımızda Türkiye’de ve dünyada birden çok alanında kendini kanıtlamış banka uluslararası para transferlerinde swift kodu kullanmaktadır.

   Yapı Kredi Bankası’nda Swift Kodu

Yapı Kredi Bankası bunun gibi birçok benzersiz hizmet sunmaktadır. Konuda bahsettiğimiz gibi swift kodunu kullanarak uluslararası para transferlerini müşteriler tarafından yapılmasını amaçlar. Ülkemiz bankaları arasında swift kodu kullanarak uluslararası para transferi yapan ilk bankalardandır. Bu sayede Yapı Kredi Bankası’nı kullanan değerli müşteriler yurt dışına çok daha güvenli ve hızlı bir para transferi yapmaktadırlar. Bahsettiğimiz Swift kodu yurt dışına para transferi yapmak ile beraber, dünyada ya da ülkemizdeki her bankaya özel olarak verilmiş kod sistemi vardır. Bu farklı kodlar ile beraber sadece yurt dışına değil yurt dışından size yapılacak olan para transferlerini de kapsar.

   Swift Kodu Nasıl Alınır?

Swift kodunun işleyiş bakımından aktif olup çalışabilmesi için oluşturulması gereken karakter en az 8, en çok 11 olması gerekmektedir. Ülkemizde oluşturulan bu kodlar özellikle 8 haneden oluşmaktadır. Dünya üzerinde yer alan bütün bankalar arasında kabul edilen swift kodu hakkında özellikle dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallardan bazıları;

 • Oluşturduğunuz swift kodunun baştan 4 hanesi bankayı temsil eden karakterin bulunmasıdır.
 • Baştaki 4 haneden sonra gelen 2 hane ülkenin kodunu temsil etmesidir.

Bütün bankaların bu formata uyar bir şekilde dikkat etmesi ve swift kodlarında karşılaştığımızı görebiliriz. Bu formata göre Yapı Kredi Bankası’nın özel olarak oluşturduğu swift kodu “YAPITRISFEX” belirlenmiştir. Eğer sizde uluslararası para transferi yapmak yada yaparken zorlanmamak istiyorsanız Yapı Kredi Bankası aracılığıyla swift kodu kullanarak rahat bir şekilde uluslararası para transferlerinizi yapabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.