Bankacılık

Vakıf katılım bankası ile ilgili önemli açıklama

Vakıf katılım bankası ile ilgili önemli açıklama

Vakıf katılım bankası ile ilgili önemli açıklama Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun (BDDK), “Vakıf Katılım Bankası AŞ” isimli yeni bir katılım bankası oluşturulmasına onay veren kararın ardından gelinen son aşama ile ilgili bilgi verildi.

Uzmanların verdiği bilgiye göre Vakıf Katılım Bankasının bugünden sonra tüzel kişilik kazandığını bildirirken, bundan sonra ise yönetim kurulunun oluşacağını ve bir araya gelip genel müdür ve personel noktasında işlemleri yapılacağı belirtildi. Oluşacak yönetim kurulunun Vakıf Katılım Bankasının genel merkez binasıyla ilgili yeri oluşturacağını, personel, ekipman gibi bir şirketin faaliyete geçmesi için ne gerekiyorsa hepsinin düzenleneceği belirtildi.

Geride bıraktığımız mart ayında Vakıf Katılım Bankası’nın kuruluş iznini alındığı belirtilirken, aradan geçen 4 ayda kuruluş işlemlerinin tamamlandığı, bugün de tüzel kişilik kazanıldığı belirtildi.

Vakıf Katılım Bankası için tüzel kişilik kazandıktan sonra faaliyet izni için çalışacaklarına işaret edilirken Genel Müdürlük tarafından kurulan Vakıf Katılım Bankası, bugün itibarıyla tüzel kişilik kazandığı, artık bundan sonra faaliyet izni için çalışılacağı, BDDK da yapılan tüm çalışmalara bakacağı ve ‘siz işlemlerini tamamladınız, tamam faaliyetinize müsaade ediyorum’ diyeceğini belirtti.

Bankanın faaliyet izni için yapılması gerekenler neyse onları bu süreçte yapılacağı belirtilirken bankanın tüzel kişilik kazanması, faaliyet izninde gereken hak ve ehliyetler noktasında önemli bir aşama olduğu hatırlatıldı. Bundan dolayı İslam Kalkınma Bankası ile sermayeyle alakalı görüşmelerin yapıldığı, bankadan da bunun temin edildiği belirtilirken, oradan bir finansman sağlandığı  belirtildi.

Ayrıca Vakıf Katılım Bankasının merkezinin İstanbul’da olacağı bilgisini veren uzmanlar, “Bu sene bankayla ilgili ne kadar erken faaliyet izni alabilirsek, işte o kadar çok şube açmayı düşünüyoruz. Ama şimdi genel müdür ve yönetim oturacak ve bunun bir planlamasını yapacak. Tabi personel tedariki ve altyapı önemli, şube yerlerinin tespiti ve bunların donanımı da bir diğer önemli husus. Bunlar önemli bir sıkıntı ama önemli olan bankanın tüzel kişilik kazanmasıydı. Bunları yapabilmek için yani personel istihdamı, yer tutmak bile tüzel kişiliği gerektiriyordu. Bundan sonra oturacağız bütün çabamızı ve gayretimizi bir an önce Vakıf Katılım Bankası’nın faaliyete geçmesi noktasında sarf edeceğiz.”

Vakıf Katılım Bankasının genel müdürünü, yönetim kurulunun atayacağı belirtilirken, öne çıkan isimlerle görüşmelerin devam edildiği belirtildi.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

3 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar