Bankacılık

Türkiye’ye şok kredi notunu kaybedebilir

 

Türkiye’ye şok kredi notunu kaybedebilir

 

 

BofAML, TCMB’nin güvercin duruşu ile beraberinde, jeopolitik riskler ve anayasa değişikliği ile ilgili politik baskı sebebiyle Türkiye’de risklerin arttığını savunmuş oldu.

 
Bank of America Merrill Lynch (BofAML) dün yayınladığı raporda yer alan bilgide ise, TCMB’nin güvercin duruşu, jeopolitik riskler ve anayasa değişikliği ile ilgili politik baskı sebebiyle Türkiye’de risklerin arttığını savunmuş oldu.
BofAML raporunda yükselen risklerin Türkiye’nin Moody’s tarafından verilen yatırım yapılabilir düzeydeki notunu kaybetmesine sebep olabileceği açıklaması yaparken, Moody’s kararından bağımsız olarak piyasanın Türkiye için daha yüksek risk primi talep edeceği belirtilmiş olundu.
BofAML’den David Hauner ve diğer analistlerin kaleme aldığı raporda, TCMB’nin gecelik borç verme faizinde yer alan rakam için 50 baz puan indirim yapmasının beklendiği belirtildi. Bu indirimle beraberinde ise ulaşılacak gecelik borç verme faizi rakamının, 2013’de Fed’in parasal genişlemeyi sonlandıracağına ilişkin açıklaması öncesinde çekirdek enflasyonun 25 baz puan altına kadar indirilen rekor düşük faiz seviyesinin de altında olacağı belirtilmiş olundu.

 

[poll id=”2″]

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar