Bankacılık
Neler Oluyor?

Türkiye’deki Katılım Bankaları Nelerdir?

Türkiye’deki Katılım Bankaları Nelerdir?

Türkiye’deki Katılım Bankaları Nelerdir? Özelikle son dönemde katılım bankaları, büyük adımlar atıyor. Banka müşterilerinin genellikle tercihte bulunduğu faiz yerine katılım payları ile işleyip, faizli ürünler yerine faizsiz ürünler sunuyor. Katılım bankacılığında kredi kullanımı mümkün değildir. Katılım bankası, müşterilerinin finansal ihtiyaçlarında alacakları ürün ya da hizmetleri satın alıp üzerine komisyon ekleyerek yeniden satış gerçekleştiriyor. Bu işlem sayesinde müşteriler ödeyecekleri tutarı işlemin en başından biliyorlar. Faizli kredi kullanımında oranlar değişebilir. Bu sebeple faiz kullanımı olmadan komisyon eklemesi ile yeniden ücretlendirme yapılıyor. Katılım bankalarında kullanılan bu hizmete ise finansman adı veriliyor. Özellikle son yıllarda müşterilerini kazanan devlet katılım bankaları 4 tanedir.

Türkiye’deki Katılım Bankaları

Türkiye Finans Bankası

Suudi Arabistan’ın finans kurumu olan ​​The National Commercial Bank ile Ülker’in işbirliği içerisinde kurulmuştur. Bu katılım bankası verdiği hizmetler ve faaliyetler doğrultusunda büyük bir başarıya imza atmıştır. Çünkü banka kurulduğunda 250 milyon TL sermayesi varken, 2015 senesinde sermayesi 2 milyar 600 milyon TL olarak açıklandı. Günümüzde Türkiye Finans Bankası, 280 şube ile hizmet vermektedir.

 

Albaraka

Albaraka bankası, 1984 yılında Türkiye’de kurulmuştur. Banka, Orta doğunun güçlü miktarda sermaye sahibi bir finans grubu olan Albaraka Yayıncılık grubuna aittir. Türkiye’de 209 şubesi bulunuyor ve geniş bir hizmet veriyor. Banka, cari veya katılım hesaplarında olan fonları sanayi finansmanlarında işleyerek faizsiz kar sunuyor.

T.C Ziraat Katılım Bankası 

Gün geçtikçe kendini yenileyen Ziraat Bankası, katılım bankacılığına henüz yeni adım atmıştır. Bu sebeple mali verileri henüz açıklanmadı. Ziraat bankasının ülkemizde 1785 şubesi bulunmakta olup, 25.156 adet personeli bulunuyor.

Kuveyt Türk

1989 yılında kurulan Kuveyt Türk, emlak, metal ve tekstil firmalarındaki yatırımlarını müşterileri için kazançlı hale getiriyor. Bütün şubelerden kesintisiz işlem yapabileceğiniz bu banka, Türkiye genelinde 313 şubeyle hizmet vermektedir.

Türkiye’deki Katılım Bankaları Nelerdir?

Türkiye’deki Katılım Bankaları Nelerdir? Özelikle son dönemde katılım bankaları, büyük adımlar atıyor. Banka müşterilerinin genellikle tercihte bulunduğu faiz yerine katılım payları ile işleyip, faizli ürünler yerine faizsiz ürünler sunuyor.

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar