Bankacılık

Türkiye’de ki Devlet Bankaları Nelerdir?

Türkiye’de ki Devlet Bankaları Nelerdir?

Türkiye’de ki Devlet Bankaları Nelerdir? Ülkemizde faaliyet içinde bulunan üç adet mevduat bankası ve üç adet kalkınma ve yatırım bankası bulunuyor. Fakat vatandaşların kamu sermayeli bankalarda pek işi olmadığı için genellikle bu bankaları bilmezler, yalnızca kamu sermayeli mevduat bankalarını bilirler. Türkiye’de devlet bankaları büyük bir yer kaplamakta ve en çok faaliyeti devlet bankaları gösteriyor.

T.C Ziraat Bankası A.Ş

Ziraat Bankası, Türkiye’de ki en büyük bankalardan biri olup, tarihi Osmanlı zamanına dayanmaktadır. Ahmet Şefik Mithat Paşa tarafından 1863 yılında kurulan Ziraat Bankası, memleket sandığı olarak işlev görmüştür. Resmi olarak 1888 yılında kurulan Ziraat Bankası, bu yılda resmi olarak adını almıştır. 1989 yılında kredi çıkartarak müşterilerine sunmuştur.

Halk Bankası A.Ş

1933 yılında kurulan Halk Bankası, devlet bankalarından birisi olmakla beraber devlet bankaları sıralamasında 3. sırada yer alıyor. Verdiği birçok alanda hizmetlerle müşterilerinin ilgisini çekiyor. 17 bin çalışanı bulunan Halk Bankası, esnaflar arasında en çok tercih edilen banka olarak bilinmekte.

İller Bankası A.Ş

İller bankası yalnız devlet kurumlarına destek sağlamakta. Ve kurumların kalkınması için çeşitli çalışmalarda faaliyet göstermekte olup, bununla beraber dünya çapında hizmetler vermektedir. 1933 yılında kurulan İller Bankası, harita, kanalizasyon, su arıtma ve kentsel dönüşüm alanlarında hizmetler vermekte. Aynı zamanda kamu kuruluşlarına maddi destekte bulunuyor.

Türkiye Eximbank A.Ş

1987 yılında kurulan ve ihracat kredi bankası olan Eximbank, ihracatın gelişmesi için faaliyet göstermekte. Eximbank, ithal edilen malların çeşitlendirerek artması ve yeni pazarlama açılmak amacıyla şirketlere destek veriyor. Türkiye dışında birçok ülkede irtibat bürosu bulunuyor.

Türkiye Vakıflar Bankası

1954 yılında Adnan Menderes tarafından kurulan Vakıfbank, devlet bankaları arasında 2. büyük sırada bulunuyor. 15 bine yakın çalışanı bulunan Vakıfbank, birçok alanda hizmet vermekle birlikte Türkiye dışında da şubeleri bulunuyor.

Türkiye'de ki Devlet Bankaları Nelerdir? 

Türkiye'de ki Devlet Bankaları Nelerdir? Ülkemizde faaliyet içinde bulunan üç adet mevduat bankası ve üç adet kalkınma ve yatırım bankası bulunuyor. Fakat vatandaşların kamu sermayeli bankalarda pek işi olmadığı için genellikle bu bankaları bilmezler, yalnızca kamu sermayeli mevduat bankalarını bilirler. Türkiye'de devlet bankaları büyük bir yer kaplamakta ve en çok faaliyeti devlet bankaları gösteriyor.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

  1. Anlatım süper olmuş akıcı ve sadece bu kadarını arasam zor bulurdum 😀

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar