Bankacılık
Neler Oluyor?

Türkiye kart kullanımında ilk sırada

Türkiye kart kullanımında ilk sırada

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) araştırmasına göre, Türkiye kredi kartı kullanımı bakımından Avrupa’da ilk sırada…

Türkiye’de son yıllarda yükselmekte olan tüketim kültürü, banka ve kredi kartı kullanımını zirveye taşıdı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, 2015 yılında, Türkiye’nin kredi kartı kullanımı bakımından Avrupa’da ilk sırada yer aldığını açıklaması yapıldı.

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) araştırmasına göre, Türkiye, geçen sene yüzde 5’lik büyümeyle 171 milyon kredi kartı ve banka kartı rakamına ulaşılarak bu alanda Avrupa’nın zirvesine yerleşmiş oldu. Türkiye toplam kart sayısı 159 milyon olan İngiltere ve 134 milyon kart sayısına sahip Almanya’ya geride bıraktı. Avrupa’nın bir numaralı kart pazarı Türkiye’de, internetten kartla alışveriş de yüzde 32 artarak 22 milyona ulaştı. Bu da her 5 kredi kartından 2’sinin internetten ödeme yaptığı anlamına gelmekte olduğu gözlendi.

En fazla harcama Ramazan Bayramı’nda ve 14 Şubat Sevgililer gününde gerçekleşti. En çok harcama yapılan saat aralığı 17-00-18.00 arasında oldu. Yüzde olarak ise 15 büyüyen kartlı alışverişle geçen sene kartlardan tam 526 milyar TL çekilmiş oldu. Ajans Press’in araştırmasına göre son bir ayda, kredi kartları 903 habere konu oldu.

Petrolde düşüş sürdü


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar