Reklam

Türk Lirası 2016’da Değer Kazanacak mı Kayıp mı Edecek?

Türk Lirası 2016’da Değer Kazanacak mı Kayıp mı Edecek?

Başlığımızda ki duruma sanırım siyasi politikalar ve döviz birimidir. 2015 yılının son çeyreğine bakıldığında siyasi gerilimlerden dolayı dolar bir hayli yükselmişti. Burada doların yükselmesi Türk lirasının değer kaybetmesi anlamına gelmektedir. Ekonomide, ticarette, bilim ve sanayide dışa bağlı bir ülke olduğumuz için bu durum bizi doğrudan etkilemektedir. Malum dövizin yükselmesi nominal bir durum. Her iki tarafı da etkiliyor. 2015 yılının son çeyreğinde seçimler nedeni ile ortalık bir hayli karışmış terör illeti iyice çığırından çıkmıştı, hal vaziyet böyle olunca ekonomi iyice sarsıldı. Yatırımcılar yatırımlarını durdurdu, yurt dışı kaynaklı yatırımcılar siyasi seçim nedeni ile yatırımlarını durdurdu. Bu durum karşısında hangi sektörün yada borsada ki hisselerin yükselip düşeceğini tahmin etmek pekte zor olmuyor. Bu durumda yatırımcılar için bir yatırım alanı daha doğuyor. İkili opsiyon sistemlerinde sadece tahmin ederek kazanma olanağı olduğu için daha spesifik tahminler ile kazanç sağlanabilir. Üst üste gelen ekonomiyi sıkıntıya sokabilecek olaylar nedeni ile Türk lirası sürekli olarak değer kaybetti.

tlpara


2016 yılının başlangıcında yani içinde bulunduğumuz bu süre zarfında doların düşmesi beklenirken ufak bir düşüş gerçekleştirdi ardından Rusya ile olan politik sorunlar tekrar ülkenin ticaret ağında gerilmelere bazı hatlarda kesilmelere sebep oldu. Bu durum bazı kardeş ülkeler ile olan bağlarımızı kuvvetlendirse de uluslararası para birimine sahip olan ülkeler ya da dünya ekonomisini yöneten ülkeler ile aramızda ki ticareti gererek Türk lirasının değer kaybetmesine sebep oldu. Hal vaziyet böyle olunca hükümet seve seve gitmese de devalüasyon gibi bir durum ortaya çıktı. Türk lirası değer kaybetti, dolar yükseldikçe yükseldi, alım gücü düştü. İhracatta mal değeri düştü. Ekonomistler bu durumun bu şekilde devam edeceğini söylüyor. Sakın ola petrol fiyatlarının düşmesi sizleri yanıltmasın. Petrolün varil fiyatı 140 dolar fiyatlarının arttığı gibi bir rakamdan bu gün 29$ gibi bir rakam düşmüş durumda ve bu düşüşün devam edeceği söyleniyor. 20 doları yüksek olasılıkla görecek olan petrolün varil fiyatının bu şekilde düşmesinin altında yine Rusya ile olan politik kriz yatıyor. Yüz yıllardır devam etmekte olan orta doğu projesi yani Avrupa ülkelerinin sıcak denizlere açılmak istemesi ve bu kontrolü elde tutma isteği Türkiye üzerinden oynanan oyunlara döndü. Rusya ile birlikte Amerika’nın da sıcak denizlere açılma projesi olduğu yüz yılı aşkın süredir biline bir durum. Rusya ile Türkiye nin politik ilişkilerinde ki gerilme doğal gaz gibi yakıt akışını da etkiledi. Bu durum sadece Türkiye’yi değil Rusya’yı da sıkıntıya soktu. Çünkü Rusya ile Türkiye arasında birçok alanda ticaret gerçekleşmekte idi. Türkiye’den Rusya’ya gıda akışı, Rusya’dan Türkiye’ye akaryakıt akışı vardı. Bu ticaretin kesilmesi üzerine Amerika bu durumu fırsat bilerek Rusya’nın ekonomik olarak iyice sıkıntıya girmesini istediği için Türkiye’ye petrol giriş fiyatını iyice aşağılara çekerek biraz olsun Rusya ile aramızı iyi tutma mecburiyetini ortadan kaldırdı. Böyle bir durum söz konusu iken mevcut liralarınızın değerini arttırıp bu doğrultuda varlıkların yükselişlerini yada düşüşlerini tahmin etmek bir hayli kolay olacaktır daha önce Rusya ile Türkiye arasında ticaret yapan hisseler hakkında.
Ekonomistler bu sürecin bir süre daha bu şekilde devam edeceği ve 2016 yılının sonlarına gelindiğinde Türk Lirasının ortalama %10 kadar değer kaybedeceğini söylüyorlar. “Görünen köy kılavuz istemez” sözünü kullanarak bu durumdan çok emin sözler ile bahseden ekonomistlerde mevcut. Bu açıdan bakıldığında dolar kurunun içinde olduğumuz yıl ile aşağı yönde yani düşeceği yada yükseleceği konularında değer kaybedeceği yönünde tahminlerde bulunmak çok zor olmayacak. Biz yine de yatırımcıları daha doğrusu tahmincileri uyarmadan geçmeyelim.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar