Bankacılık
Neler Oluyor?

Tüketici Kredilerine İlişkin Yeni Dönem Kararları

Tüketici Kredilerine İlişkin Yeni Dönem Kararları

Tüketici Kredilerine İlişkin Yeni Dönem Kararları BDDK’ya yapılan başvuruların geneli tüketici kredilerine ilişkin müşteri şikayetleriydi. Bankaların tüketici kredileri konusunda uyguladığı bazı yaptırımlar müşterilerin mağdur olmasına sebep olmaktaydı. En basit örnek olarak kredi başvurusunda bulunan kişiler, başvuruları olumlu olduğunda bankalar tarafından aranmaktaydı. Ancak başvurusu olumsuz olan kişilerin kendileri bankalara ulaşmak zorundaydı. Artık yeni kararlar doğrultusunda bu durum ortadan kaldırılıyor. Bankalar kredi başvurusu olumsuz olan müşterilerini de arayarak ya da yazılı ileti yolu ile başvurusunun olumsuz olduğu bilgisini verecek. Üstelik bu bilgilendirme için müşteri herhangi bir bedel ödemeyecek. Ayrıca banka ve müşteri arasında hiçbir sözleşme mesafeli olmadıkça sözlü olmayacak. Mesafeli sözleşmeler dışındaki tüm sözleşmelerin yazılı olması şart.

Erken Ödeme İndirimlerine Düzenleme

Kredi kullanan kişiler ATM, internet bankacılığı ya da telefon şubelerinde 2 taksitten fazla erken ödeme yapamayabiliyorlar. Hatta bazı bankalar müşterilerinden erken ödemeleri karşısında indirim yapmayabiliyor ya da çok küçük tutarlarda indirim sağlıyordu. Ancak bu kararlar doğrultusunda artık banka müşterileri istedikleri taksit sayısı kadar erken ödeme yapabilecek. Anapara üzerinden hesaplanan faizler doğrultusunda da erken ödeme indiriminden faydalanabilecek. Eğer banka bu konuda herhangi bir anlaşmazlık yaşatır ise BDDK ve diğer yasal yolların kapıları müşterilere açılabilecek.

Sözleşmeden Cayma Hakkı

Yine bazı bankalar tüketici ya da benzer kredilerin sözleşmelerinden cayma hakkı tanımamaktaydı. Ayrıca tanıyan bankalarda bu süre zarfına kadar işlemiş olan faizleri müşteriden tahsil etmekteydi. Ancak yeni kararlar doğrultusunda banka müşterileri sözleşmelerinden 14 gün içinde cayabilecekler. Ayrıca hiçbir neden göstermek ve hiçbir bedel ödemek durumunda da kalmayacaklar.

Sigorta Sözleşmelerine Kesin Karar

Kredi kullanan kişilerin en çok canını yakan diğer bir konu olan sigorta sözleşmelerine de karar getirildi. Artık kredi kullanan kişi kalıcı veri saklayıcısı ya da yazılı yoldan açık rızası yok ise kesinlikle sigorta yapılamayacak. Eğer böyle bir sigorta poliçesi yapılmış ise kişi yasal yollara başvurabilecek. Ayrıca kredi taksitlerinin ödenebilmesi için açılan vadesiz hesaplardan hiçbir ücret tahsil edilemeyecek. Bu kararlar doğrultusunda sigorta ve hesap işletim ücreti gibi büyük sorunsal yaratan konular kapatılmış olacak.

Tüketici Kredilerine İlişkin Yeni Dönem Kararları

Tüketici Kredilerine İlişkin Yeni Dönem Kararları

Tüketici Kredilerine İlişkin Yeni Dönem Kararları BDDK’ya yapılan başvuruların geneli tüketici kredilerine ilişkin müşteri şikayetleriydi. Bankaların tüketici kredileri konusunda uyguladığı bazı yaptırımlar müşterilerin mağdur olmasına sebep olmaktaydı

User Rating: Be the first one !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar