Ekonomi Haberleri

Tüketici Güven Endeksi Yükseldi

Tüketici Güven Endeksi Yükseldi

Tüketici Güven Endeksi Yükseldi. Tüketici güveni Haziran’da bir önceki aya oranla beraber yüzde 0.6 oranında artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülmekte olan tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan bunun beraberinde Tüketici Güven Endeksi, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 oranında artış gösterdi; Mayıs ayında 69,9 olan endeks Haziran ayında 70,3 olarak görüldü.

HANENİN MADDİ DURUM BEKLENTİSİ ENDEKSİ ARTTI

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 0,1 oranında yükseliş göstererek Haziran ayında 89,1 oldu. Bu artış beraberinde ise, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin tahminlerinden dolayı yükseliş oldu.

GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ ENDEKSİ ARTTI

Genel ekonomik durum beklentisi de yükseldi. Genel ekonomik durum beklentisi endeksi Mayıs ayında 90,8 iken, Haziran ayında yüzde 1,4 oranında yükseliş göstererek 92,1 değerine yükseldi. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin bir önceki aya göre artmasından kaynaklandı.

İŞSİZ SAYISI BEKLENTİSİ ENDEKSİ 75,4 OLARAK GÖRÜLDÜ

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yapılan incelemede ise yüzde 3,4 oranında artış göstererek Haziran ayında 75,4 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin artmasından dolayı kaynaklanmış oldu.

TASARRUF ETME İHTİMALİ ENDEKSİ DÜŞTÜ

Tasarruf etme ihtimali endeksi Mayıs ayında 26,8 iken, Haziran ayında yüzde 8,2 oranında düşüş göstererek 24,6 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre azalmasından dolayı kaynaklandı


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar