• YARIM ALTIN
  7.870,00
  % -0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3079
  % 0,27
 • € EURO
  34,9749
  % 0,36
 • £ POUND
  41,1039
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  4,4586
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,3593
  % -0,13
 • BITCOIN/TL
  2193960,527
  % -0,38
 • BIST 100
  10.534,97
  % 0,53

Düşen Ekonomide Pozisyon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Düşen Ekonomide Pozisyon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Düşen Ekonomide Pozisyon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Piyasalar yani hisse senetleri, kurlar ve değerli madenlerin değerleri sürekli olarak değişim içerisindedir. Bu değerler zaman zaman yükselirken zaman zaman da düşebilmektedir. Bu değişimlerde doğru pozisyonları almak en yüksek kar elde edebilmemizi sağlamaktadır. Bu düşüşlerde doğru pozisyonları alamamak ise çalışarak kazandığımız sermayenin erimesine sebebiyet verebilmektedir. Dolayısıyla herkesin değişen piyasalarda doğru pozisyon alması büyük önem taşımaktadır. Piyasalarda pozisyon almak adına dikkat edilmesi gereken çeşitli hususlar bulunmaktadır. Ancak bunların ötesinde, düşen piyasalarda pozisyon almayı bilmek çok daha büyük bir sorun taşımaktadır. Çünkü düşen piyasalarda risk çok daha fazladır. Düşen piyasalarda başarılı pozisyon alıp sermayesini korumayı başaran yatırımcılar uzun dönemli olarak çok daha başarılı olmaktadırlar.

Piyasalar Neden Düşer?

Düşen piyasalarda doğru pozisyonu alabilmek adına öncelikle piyasaların neden düşüşe geçtiğini bilmemiz gerekmektedir. Piyasalar farklı sebeplerden dolayı düşüşe geçebilmektedirler. Günümüzde gerçekleşen piyasa düşüşü yabancı yatırımcıların ülkemizden çekilmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Borsamızda meydana gelen ani ve yüksek hacimli satışlardan dolayı şirketlerimizin hisseleri değer kaybetmekte ve bu durum kurlara da yansımaktadır. Bu durumdan dolayı Borsa İstanbul dahi ciddi şekilde etkilenmiş ve tüm piyasaları aşağı doğru yönlendirilmiş durumdadır. Günümüzdeki düşüşün bu sebepten dolayı gerçekleştiği düşünülmektedir.

Düşen Piyasada Nasıl Düşünmek Gerekir?

Yabancı yatırımcı ve bankalar borsamıza koyduğu parayı çekmektedirler. Bundan dolayı meydana gelen bu dalganın etkisinden olumlu şekilde faydalanmayı düşünmeliyiz. İdeal olarak, yüksek bir satış gelmeden hemen önce kendi satışımızı gerçekleştirmek ve karımızı almak, yüksek bir alım gerçekleşmeden hemen önce meydana gelecek yükselişin karından faydalanmaktır. Ancak günümüzde gerçekleşen düşüşlere benzer durumlarda düşüşler çok ani şekilde gerçekleşebilmektedir. Bundan dolayı tüm yatırımcılar hazırlıksız şekilde yakalanabilmektedir. Bu tarz durumlarda sakin olmak ve mantıklı düşünmeye çalışmakta büyük fayda vardır. Uzun dönemli yatırımcı ve kısa dönemli yatırımcının farklı yolları izlemesi çıkarlarına olabilir.

Kısa Dönemli Yatırımcı Nasıl Bir Yol İzlemeyi Düşünmelidir?

Kısa dönemli yatırımcılar çok kısa süreler içerisinde al-sat yapan yatırımcılardan oluşmaktadır. Bundan dolayı zararın içerisinde bulunmamak ve kırmızı mumlardan uzak durmak öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır. Yani bu tarz ciddi ve ani düşüşler kısa dönemli yatırımcılar için bir kabus haline gelebilmektedir. Burada unutulmaması gereken en önemli nokta yaşanılan düşüşün hızlı bir yükselişi olabileceğidir. Bu tarz ciddi düşüşlerin olduğu hisseler ciddi bir güç toplamaktadır. Bu topladıkları güçlerle birlikte ilerleyen dönemlerde ciddi ralliler başlatabilmektedirler. Bu rallilerin içerisinde doğru zamanda bulunmak, krizin başında kaybedilen miktardan çok daha fazlasının kazanılmasını sağlayabilmektedir. Ancak, bu rallilerin içerisinde bulunmak adına mümkün olduğunca geniş bir sermaye ihtiyacı vardır. Bu sermayeyi sağlamak ise gerektiğinde belli zararları kabul ederek hisseden doğru zamanda çekilme ile gerçekleşmektedir. Yani, o piyasalardaki düşüşe ilk adımda geç tepki vermiş olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak zarardan kurtulacağınız her gün, ileride gerçekleşebilecek rallilere daha güçlü şekilde katılabilmenizi sağlamaktadır. Dolayısıyla zararı en kısa sürede durdurup piyasaların yukarı döneceği anı dikkatlice kullanmak büyük önem taşımaktadır.

Ancak, zararınızın büyük olduğunu düşünüyorsanız ve kısa dönemli bir yatırımcı olarak bu zararı kabul etmek istemiyorsanız, yatırımınızı uzun dönemli bir yatırım mantığına da geçirebilirsiniz. Piyasalarda çok ciddi düşüşlerin telafisi kısa zaman içerisinde gerçekleşebilmektedir. Bu sebepten dolayı, kısa dönemli olarak girdiğinizi düşündüğünüz hissedeki felsefenizi uzun dönemli olarak değiştirerek ilerleyen dönemler için önemli bir yatırım yapabilir hatta kara dahi ulaşabilirsiniz.

Uzun Dönemli Yatırımcı Nasıl Bir Yol İzlemeyi Düşünmelidir?

Tüm kriz ortamlarından en az etkilenen yatırımcı tipi uzun dönemli yatırımcılardır. Çünkü bu yatırımcılar, yapmış oldukları yatırımlar üzerinde fazla bir oynama yapmazlar. Bundan dolayı sadece bekleyerek piyasaların yukarı doğru gittiği günleri görmek için sabrederler. Ancak uzun dönemli yatırımcılar için çok önemli bir soru bulunmaktadır. Güvenilir hisse hangisidir? Tarih boyunca görülmüştür ki doğru şirketlerin güvenilir hisseleri krizlerden başarıyla çıkmayı başarmış ve zamanında zarara uğramış gibi görünen hisseleri ciddi anlamda karlara ulaştırabilmiştir. Bu tarz hisselere yatırım yapan uzun dönemli yatırımcıların içi çok rahattır. Çünkü bu kişiler bu düşüşün de geçeceğini ve zarar etmeyeceklerini çok iyi bilirler. Ancak uzun dönemli yatırımcı hissesine gerçekten güvenmiyorsa veya yatırım yaptığı şirket kötü haberler yolluyorsa ortada büyük bir sorun var demektir. Bu gibi durumlar şirketin kapanmasıyla veya borsadan çekilmesiyle yani yatırımın tamamının kül olmasıyla sonuçlanabilmektedir. Bundan dolayı uzun dönemli yatırımcı için en önemli nokta şirketin seçileceği noktadır. Köklü, başarılı ve doğru şirketi bulan uzun dönemli yatırımcılar borsadan en büyük yararı sağlayan yatırımcılar arasında yer alabilmektedir.

Farklı Seçenekleri Değerlendirebilirsiniz

Piyasalar düşmeye başladığında ülkede bulunan hisselerin çok büyük bir kısmı da düşüşe geçmektedir. Bundan dolayı hisse üzerine yatırım yapmak yerine farklı yatırım araçları üzerinde dikkati yoğunlaştırmada fayda bulunabilmektedir. Piyasalar düştüğü zaman kurlarda da düşüklük olmaktadır. Bundan dolayı paranızı farklı kur seçeneklerine yatırmak veya altın gibi güvenilir madenlere döndürmek sermayeniz açısından ciddi karlar sağlayabilmekte ve mantıklı seçenekler olabilmektedir. Bu şekilde sağlayacağınız karlarla birlikte gelecek zamanda düşen piyasaların yükselmeye başlaması ile birlikte piyasalara çok daha sağlıklı ve güçlü şekilde dönüş yapabilmeniz mümkün olabilmektedir.

Günümüzde topluluklar birbirine artık ekonomik savaşlar açmaktadır. Ekonomik olarak üstünlüğünü sağlayabilen ülkeler daha güçlü pozisyonda bulunmaktadır. Bundan dolayı ekonomik üstünlüğü elde bulundurmak büyük önem taşımaktadır. Kar elde etmeye çalışan ekonomik adımlar geçmişte olduğu gibi günümüzde de olacak ve gelecekte de bizi bekleyecektir. Dolayısıyla yapılması gereken en mantıklı hareket tüm bu ekonomik davranışlardan ve olaylardan gerekli dersi çıkarıp gelecek için daha hazırlıklı olmaktır. Kendimizi güçlendirmek üzere daha fazla çalışmak ve buna benzer piyasa düşüşlerinde başarılı tepkiler verebilmek adına yaşadığımız tüm bu olaylardan gerekli dersi çıkarmak üzerine düşünmeli ve gelecekte kendimizi daha güçlü bir pozisyona çıkarabilmek adına çaba sarf etmeliyiz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.