Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

Tüketici Güven Endeksi Nedir?

Tüketici Güven Endeksi Nedir?

Tüketici güven endeksi nedir? Tüketicilerin ülke ekonomisiyle ilgili eğilimlerini ve değerlendirmelerini ölçmektedir. Tüm ülkelerde ekonomideki gelişmeleri yakından izlemek amacıyla kullanılan öncü bir göstergesi olarak bilinmektedir. Endeks, ekonomideki büyümeyi tahminlerde bulunma anlamında önemli veriler göstermektedir.

Tüketici Güven Endeksi, her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından üretilmekte olup değerler vermektedir. Yaş ve cinsiyete göre ağırlıklandırılan tüketici güven endeksi, Avrupa birliğinin belirlediği kriterler üzerinden olarak hazırlanmaktadır.

Tüketici güven endeksi nasıl hesaplanır?

Tüketici güven endeksi nasıl hesaplanır? Tüketicinin eğilimlerini ekonomi hakkındaki görüşlerini belirlemek amacıyla bağımsız olarak hazırlanan ankete verilen cevaplar pozitif ve negatif cevaplar olarak yüzdelendirme olarak yapılmaktadır. Pozitif cevap verenlerin yüzdesinden alınarak negatif cevap verenlerin yüzdesi çıkartılır bunun beraberinde ise bu farka 100 eklenilmektedir. Oluşturulan yayılma endekslerin aritmetik ortalaması alınarak tüketici güven endeksi oluşturulur.

Tüketici güven endeksi nasıl yorumlanır?

Tüketici güven endeksi nasıl yorumlanır? Tüketici güven endeksi 0 ile 200 arasında değer almaktadır. Tüketici güven endeksinde 100 birimin üzerindeki değerler tüketicinin ülke ekonomisindeki gidişatı olumlu yorumladığı, ekonominin büyümesini beklediğini göstermektedir. 100 birimin altındaki değerler ise tüketicinin ekonomide beklentinin olumsuz olduğunu ve ekonomide küçülme veya kötüleşme beklediklerini gösterir.

Tüketici güven endeksi verisi nerelerde kullanılır?

Tüketici güven endeksi verisi nerelerde kullanılır? İç talep ve ekonomik büyümeye ilişkin önemli gösterge olarak bilinen Tüketici güven endeksi değeri 100’ün altında kaldığı zaman ekonomide büyüme beklentisinin zayıfladığında tüketicilerin harcama eğiliminde yavaşlama olacağı beklentisine sebep olmaktadır. Bunun beraberinde ise para politikaları tüketici harcamalarını artırmaya yönelik uygulamaya alınmaktadır.

Tüketici güven endeksi çeşitleri

Tüketici güven endeksi çeşitleri nelerdir şimdi ona bakalım?

– Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi

– Conference Board Tüketici Güven Endeksi

Küresel piyasalar için sonuçları çok önemli olarak bilinen Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi ve Conference Board Tüketici Güven Endeksi sonuçları Amerikan ekonomisindeki ve global ekonomideki gelişmeleri göstermesi olarak ise anlamlı öncü veriler üretir.        

Tüketici güven endeksi nedir?

Tüketici güven endeksi nedir? Tüketicilerin ülke ekonomisiyle ilgili eğilimlerini ve değerlendirmelerini ölçmektedir. Tüm ülkelerde ekonomideki gelişmeleri yakından izlemek amacıyla kullanılan öncü bir göstergesi olarak bilinmektedir.

User Rating: 4.5 ( 1 votes)

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar