Teknoloji Haberleri

Sosyal Medyada 3 saat

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın  desteği aynı zamanda ve Kırıkkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Levent Eraslan’ın koordinasyonunda, Türkiye’deki en geniş katılımlı “Sosyal Medya ve Gençlik” araştırması incelendi. 15-29 yaş arası gençlerin sosyal medyayla ilgili tutum ve davranışlarını anlamak amacıyla, 26 ilde toplam 2 bin 57 kişiyle online gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları açıklaması yapıldı.

Buna göre yapılan araştırmada ise, internete giren gençlerin çok büyük bir kesiminin, sosyal medya kullanıcısı olduğu ortaya çıkarak inceleme yapıldı. Gençlerin yanı sıra ebeveynlerin sosyal medyayla ilişkili olduğu tespitinin kanısına varıldı. Gençlerin yüzde 40’ının annesi, yüzdesel olarak 47’sinin de babası sosyal medya kullanıyor. Araştırmaya göre, akıllı telefon kullanımı gençler arasında artışta bulunuyor. Her iki gençten biri akıllı telefon üzerinden sosyal medyayı kullanıyor. Sosyal medyayı iş yerindeki bilgisayardan kullananlar ise daha çok olarak 25-29 yaşları arasındakiler. İnternet kafelerde sosyal medya kullanımının ise daha çok genç erkeklerde olduğu görülmekte olduğu incelendi. İstanbul’da evde dizüstü bilgisayar, akıllı telefon ve iş yerindeki bilgisayardan, Ege’de evde dizüstü bilgisayardan, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde internet kafelerden sosyal medyaya ulaşımın Türkiye ortalamasının üstünde olduğu görülüyor. Gençlerin kullanım sıklıkları, süreleri ve zamanları, sosyal medyayla yakın ilişki içinde olduklarının ipuçlarını taşımaktalar. Gençlerin yüzde 86’sı sosyal medyaya günde en az bir kez, yüzdesel oranda ise 72’si ise her gün birkaç kez bağlanıyor. Her 3 gençten biri sosyal medyada günde en az 3 saat geçirmekteler.

[poll id=”12″]

Dolar ne olur

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/finanspara.com/httpdocs/wp-content/themes/jannah/kykur/kayankur.php on line 32
Finanspara Piyasalar