• YARIM ALTIN
  8.506,00
  % -0,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5038
  % 0,08
 • € EURO
  34,7826
  % -0,12
 • £ POUND
  40,2943
  % -1,04
 • ¥ YUAN
  4,5009
  % 0,12
 • РУБ RUBLE
  0,3457
  % -0,21
 • BITCOIN/TL
  2081019,404
  % 2,44
 • BIST 100
  9.693,46
  % 1,77

Dolar ne olur ?

Dolar ne olur ?

PİYASALARDAKİ DALGALANMALARA KARŞI DOLAR NE OLUR?

Tüm dünya ülkelerinin gayri menkuller üzerinden işlem yaptığı piyasaya borsa denilmekte ve dünya ekonomisine yön veren ülkelerde yaşanan sosyal ve ekonomik gelişmelere göre borsada inişler ve çıkışlar yaşanmaktadır. Genel itibari ile dünyada yaşanan olaylardan etkilenen pariteler, ülkemizde gelişen olaylar karşısında da etkilenmektedir. Bu alanda döviz yatırımcılarının gözü kulağı borsada olmakta, özellikle en çok işlem gören dolar ve Euro gibi yabancı para birimleri üzerinden yatırım yapan bireylerin zarar etmemek için piyasadaki gelişmeleri adım adım takip etmesi gereklidir. Son dönemlerde o kadar hızlı gündem değişmekteki, kafalardaki sorular arasında hep bu olaylar karşısında dolar ne olur, düşünceleri dolanmaktadır.
Ülkemizde seçimler öncesinde psikolojik sınır olan 3 TL’yi geçen dolar, seçimler sonrasında düşüşe geçmiştir. Piyasalarda bu gelen haberlerle biraz rahatlama olmuştur. Seçim sonuçlarının piyasalarda oluşturduğu iyimser havanın ardından bu defa da FED’in faiz indirimine gitmesi ile dolar yeniden yükselişe geçti. Birkaç gündür 2,88 sınırlarında dolaşan doların ekonomi çevrelerinin tahminlerine göre 2016 yılında da bu civarda değer aralıklarında işlem görmesi bekleniyor. Ancak Euro’da belirgin bir şekilde düşüşlerin yaşanabileceğine dikkatler çekiliyor. Yıl sonu dolar ne olur, sorularının cevabında ise 2,85 ve 2,90 arasında bir değer aralığı olabilir. Bazı ekonomi uzmanlarına göre ise doların 3 TL psikolojik sınırını aşacağı söylenmektedir. Gün için dolar yorumlarına bakıldığında ise 2,9090 olan değer üzerinden işlem görmeye başlayan doların bu seviyelerde direnç göstermesi hatta daha gerilere çekilerek 2,8910 civarından değer alması bekleniyor.
Piyasaların genel olarak dünyada yaşanan tüm olaylardan etkilendiği bilinmektedir. Savaşlar, ekonomik krizler, toplumsal olaylar genel olarak dünya piyasalarını etkilemektedir. Özellikle dolar üzerinden alışveriş yapan işletmeler değişen kur fiyatlarından anında etkilenmekte, özellikle artışlarla borçlanma artmakta ve artan maliyet doğrudan tüketicilere yansımaktadır. Bu nedenle hem döviz yatırımcıları hem de dolar üzerinden alışveriş yapan herkes dolar ne olur, soruları ile piyasayı takip etmektedir. 30 Aralık itibari ile dolar 2,9117 değer aralığı üzerinden işlem görmektedir. Altının düşüşü sürmektedir.
Gün başlangıcında borsanın yükseliş ile açıldığı söylenebilir. 0,04 yükseliş sayesinde 73,939,63 üzerinden işlem yapılmaya başlandı ve en çok değer kaybeden sektörler arasında turizm bulunmaktadır. Finansal kiralama sektörünün de kazandıranlar arasında yer aldığı söylenebilir. Yapılan analizlere göre piyasaların Amerika’dan gelecek konut satışların verilerini beklediği görülmektedir. Bu nedenle dalgalı kur fiyatlarının yılın son günlerinde de görülmesi bekleniyor. Bu alanda dolar ne olur, soru işaretlerinin de bu dalgalanmalardan nasibini alacağı söylenebilir. Genel tahminlere bakıldığına ise 2016 yılında doların parite olarak biraz değer kaybedeceğini düşünen ekonomi uzmanları gelişen olaylara bağlı olarak bu oranların çok fazla değişebileceğini de belirtmektedir.
Doların 3 TL sınırını aştığı dönemlerde dolar ile iş yapan pek çok kişinin çok fazla zarar ettiği bilinmekte, bu nedenle 2015 yılının dolar için çok hareketli bir yıl olduğu görülmektedir. 2015 Ocak ayında 2,32’lerden başlayan dolar yıl sonu itibari ile 2,90 değer aralığında seneyi kapatacak gibi görünüyor. Özellikle Euro karşısında doların önlemez yükselişi Euro’ya talebi azaltmıştır. Yatırımcılar için iyi gibi görünen rakamların yanında dolar ile iş yapan firmalar bu alanda çok fazla zarar görmüştür. Bu alanda dolar ne olur, sorusunu soran yatırımcısından küçük ya da büyük ölçekli işletmecisine kadar herkesin gözlerinin kur fiyatlarında olduğu söylenebilir.

Dolar ne olur?

Uluslar arası para sistemine bakıldığında döviz kurları üzerinden yürüyen bir işleyiş karşımıza çıkmaktadır. Avrupa’daki para sistemi mekanizmasına bakıldığında zorunlu müdahale aracı, para politikası aracı ve gelir politikası kullanıldığı görülmektedir. Ülkemizde ise bu işlemler Borsa İstanbul üzerinden yürümektedir. Bir dönem Tahtakale döviz alanında merkez olurken, daha sonra değişen kanunlar sayesinde bu alanda pek çok döviz bürosuna yetki verilmiştir. Tüm dünyadaki gelişmeleri ortak olarak takip eden uzmanların dolar ne olur soruları karşısında çok daha isabetli kararları olacaktır. Genel olarak bakıldığında bölgelerin ve ülkemizin ekonomisinde yaşanan değişmelere bağlı olarak ta dalgalanmalar görülmektedir. Dolar genel olarak uzun vadede yatırımcılarına önemli kazançlar sağlamakta, ancak alışverişini dolar ile yapan işletmelerin bu alanda çok daha dikkatli olarak uzun vadeli borçlanmalara gitmemesi gereklidir.

 

Görüş ve önerileriniz için konuya yorum yapabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.