Hisse Borsa

Piyasalar negatif

Piyasalar negatif

Piyasalar negatif ABD Merkez Bankasının (Fed) dün açıklanmış olan “Bej Kitap” raporu, ülkedeki sanayi, enerji ve tarım sektörlerinin güçlenmekte olan dolar, düşük petrol fiyatları ve zayıf talepten olumsuz etkilendiğini ortaya koymuş oldu.

Raporda, faiz artış hızı açısından önem taşımakta olan ücret ve fiyat yükselişinin, artan istihdama rağmen düşük kaldığına da işaret edilmiş olundu. Raporun açıklanmasının sonrasında ise, petrol fiyatlarındaki düşüşün  devam etmesi ile piyasalardaki risk iştahının düştüğü ve güvenli varlık alımlarının güçlendiği görülmüş olundu. ABD’de dün tahvil piyasasında etkili olmakta olan alımlarla 10 yıl vadeli tahvilin faizi yüzdesel oranda 2,15’ten yüzde 2,04’e kadar geriledi.

Dolar endeksi 99,33’e arttıktan sonra 99 seviyelerinde dengelendi. Dün Dow Jones endeksi yüzdesel oranda 2,21, S&P 500 endeksi yüzde olarak 2,50, Nasdaq endeksi yüzde 3,41 değer kaybetmiş oldu. Analistler, bugün açıklanacak haftalık işsizlik başvuruları oranlarının izleneceğini dile getirilmekte. Avrupa tarafında, dün ABD piyasalarında satış baskısı yükselmeden kapanan pay piyasaları genel olarak yatay seyretmiş oldu. Dün Almanya’da DAX endeksi yüzdesel oranda 0,25 değer kaybederken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde olarak 0,54, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,30 artış gösterdi.

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar