Bankacılık
Neler Oluyor?

Ortak ATM Kullanımı

Ortak ATM Kullanımı

Ortak ATM Kullanımı Her bankanın kendi ATM cihazı bulunmaktadır. Bankalar müşteri yoğunluklarına göre çeşitli noktalarda ATM kurulumu yaparlar. Ancak müşteri sayısının fazla olması bazen bu ATM cihazlarının yetersiz kalmasına neden olur. Bunun yanında şu sebepler de ATM kullanımını engeller,

  • ATM cihazında para kalmaması,
  • ATM cihazının geçici olarak elektrik bağlantısının kesilmesi,
  • ATM cihazında para yatırma ya da çekme esnasında paranın sıkışması,
  • ATM cihazına yabancı cisim ya da sıvı madde dökülmesi

Bu tarz durumlarda bu cihazlar arıza verirler. Ancak acil işlemler söz konusu olduğunda insanlar çaresiz kalabilirler. Bu nedenle de her banka bir ortak ATM kurulumuna gider. Yani bankalar pilot ATM cihazları ile farklı banka kartlarına işlem olanağı tanır. Bu da kendi bankasının ATM cihazını bulamayanlar ya da arızadan dolayı kullanamayanlar için müthiş bir fırsattır.

Ortak ATM Kullanım Bedelleri

Ne yazık ki ortak ATM kullanımları ücretsiz değildir. Bankalar farklı bir bankanın kartı ile yapılan işlemlerden komisyon bedeli alırlar. Ayrıca her bankanın aldığı komisyon bedeli farklılık göstermektedir. Ancak genel itibari ile en düşük komisyonun Ziraat Bankası tarafından alındığı söylenebilir. Devlet bankaları dışındaki bankalar çekilecek tutar ya da yapılan işleme bağlı daha yüksek komisyonlar almaktadır. Bu komisyonlar yasal olarak alındığı için müşterinin geri, alma şansı bulunmaz.

Ortak ATM’de Kart ya da Paranın Kalması

Acil durumlar için bu ortak kullanılan cihazlar büyük bir avantaj sağlar. Ancak her ATM’de olabileceği gibi ortak nokta ATM cihazlarında da bazen kart ya da para sıkışması yaşanabilmektedir. Bu tarz durumlarda eğer ATM’de kart kaldıysa kartın bankası, eğer para kaldıysa da ATM’nin bankası aranmalıdır. Kart kaldıysa kartın bankası aranarak kart hemen iptal ettirilir. Ancak para kaldıysa öncelikle o ATM’nin sayılabilmesi için ATM’nin bankası aranmalıdır. ATM’nin bulunduğu nokta net bir şekilde ifade edilir ve sayılması için talep oluşturulmadan cihazın önünden ayrılmak yanlıştır. Banka sayımı gerçekleştirdikten sonra tutarı sahibine şube yolu ile iade eder ya da işlem yapılan kartın hesabına direkt aktarır.

Ortak ATM Kullanımı

Ortak ATM Kullanımı

Ortak ATM Kullanımı

Ortak ATM Kullanımı Her bankanın kendi ATM cihazı bulunmaktadır. Bankalar müşteri yoğunluklarına göre çeşitli noktalarda ATM kurulumu yaparlar.

User Rating: 4.5 ( 1 votes)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar