• YARIM ALTIN
  8.348,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9166
  % 0,04
 • € EURO
  35,9354
  % -0,01
 • £ POUND
  42,7030
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  4,5311
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3748
  % 0,11
 • BITCOIN/TL
  2221799,722
  % -1,29
 • BIST 100
  11.172,75
  % 0,15

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kredi çekip borç henüz bitmemişken hayatını kaybetmek yada kredi kartınızda borç bulunurken ölmek hayatta herkesin karşılaşabileceği bir durumdur. Peki ya böyle bir olay sonucunda ortada kalan borçlar için süreç nasıl işler? Ölen kişinin borcu akrabalarının üstüne mi kalır? Borcu ödememek gibi bir şansımız var mı böyle bir durum söz konusu olabilir mi? Bu yazımızda kafalara takılan bütün soruların yanıtını vermeye çalışacağız.

Vefat Eden Kişinin Hayat Sigortası Varsa Süreç Nasıl İşler?

İlk olarak söylemek lazım ki bu noktada en önemli konulardan biri, ölen kişinin krediyi kullanırken hayat sigortası yaptırıp yaptırmamış olmasıdır. Özellikle konut kredisi alırken sigorta yaptırmak bu tarz uzun vadelerde ve yüklü meblağlar ödenen kredilerde gereği tartışılmaz. Kredi kullanırken fazladan ek  masraf olarak düşündüğümüz hayat sigortası böyle bir olayla önemli hale gelir ve vefat eden kişinin borcu sigorta sayesinde ödenir. Ancak, sigorta olmaması halinde bu borçlar kişinin mirasçılarına kalmış olur.

Hayat Sigortası Nedir Ne Gibi Yarar Sağlar?

Hayat sigortası, kredilerde mecbur olmamakla beraber bankalar tarafından çoğunlukla yaptırılması öneri edilmektedir. Hayat sigortası konut, ihtiyaç ya da taşıt kredisi ayırt etmeden her türlü bütün kredi kullanımlarında yapılmaktadır.

Kısacası hayat sigortasını yaptırmış olmak sizin için doğru bir seçim olacaktır. Çünkü sigortanın temel hizmeti size ait borçları ödemekle görevli olmasıdır. Yani kredi borcu devam eden biri ölür ise, bazı istisna olaylar dışında borçları sigorta şirketi tarafından ödenir. 

Bu olaylar ise şu şekilde maddelendirilmiştir.

 • Borçlunun ölümünde intihar vb. şüpheli bir durum olması halinde sigorta ödeme yapmayabilir. Böyle bir durumda sigorta şirketi otopsi yapılmasını talep edebilir.
 • Krediyi kullanan kişi, hayat sigortası yaptırdığı sırada mevcut bir hastalığı olduğu halde bu hastalığı poliçede belirtilmemişse fakat sigorta şirketi hastalığın bu esnada kişide mevcut olduğunu tespit ederse ödeme yapmaz

Vefat Eden Kişinin Hayat Sigortası Varsa Süreç Nasıl İşler?

Kredi borcu henüz tamamlanmadan ölen  bir kişi hayat sigortası yoksa tüm borçları yasal varislerine düşer. Miras olayında yapılan dağıtım, borç konusundada geçerlidir. Varisler eğer kredi borcunu üstlenmek istemiyorsa mirası reddederek redd-i miras yapma şansları vardır. Böyle bir durumda ölen kişinin borçlarından sorumlu tutulma olayı kalkmış olur.

 Vefat eden kişi hayat sigortasına sahip değilse o zaman çekilen krediye bir kefil gösterip göstermediği araştırılır. Eğer kefil var ise takip altına alınır. Kefil yoksa ise mirasçılardan tahsil etme yolu seçilir.

Kısacası olayın özü şudur ki vefat eden birinin sahip oldukları ve alacakları nasıl mirasçılarına devir oluyorsa, borçları da aynı o şekilde mirasçılara devir olur.

Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kredilerde işlediği gibi kredi kartındada durum aynıdır. Şöyle ki ölen kişi kredi kartı alırken kredi kartı borçları için bir hayat sigortası satın aldıysa kredi kartı borçları sigorta şirketi aracılığıyla ödenir. Böyle bir durumda sigorta şirketinin ödeyeceği tutar poliçede belirtilen teminat miktarı tutarı kadardır. Kredi kartı borcu ödemesi teminat miktarı üzerinden halledildikte sonra varsa artan tutar vefat eden kişinin yakınlarına devir edilir.

Bu süreçte vefat eden kişinin mirasçılarının yapması gereken, vefat etmiş yakınlarının ölüm kâğıdıyla beraber banka şubesine gidip borç durumunu sorgulatmaktır. Sonrasında ise sigortası olup olmadığını öğrenip eğer sigorta yaptırılmışsa evraklarla bankaya başvurulmalı. Eğer mirasçılar bu borcu ödemek istemiyorlarsa redd-i miras yoluyla kredi kartı borcunu ödemekten kurtulabilirler.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.