Bankacılık
Neler Oluyor?

Nakit Avans mı Daha Avantajlı, İhtiyaç Kredisi mi?

Nakit Avans mı Daha Avantajlı, İhtiyaç Kredisi mi?

Nakit Avans mı Daha Avantajlı, İhtiyaç Kredisi mi? Kredi kartı kullananlar nakit avans ürününü yakından tanıyor. Kredi kartı limitinin yarısı, yüzde 70’i ya da tamamı bankaya göre nakit olarak kullanılabiliyor. Örneğin kişi 5 bin TL bir kredi kartı kullanıyor ise ve bunun 4 bin TL’si bekliyor ise nakit olarak çekip taksitlendirebiliyor. Böylelikle ufak çaplı ya da kredi kartı limiti yüksek ise büyük krediler anlık olarak kullanılmış oluyor. Ancak bu ürün kafalarda nakit avans mı daha avantajlı, ihtiyaç kredisi mi? Sorusunu getiriyor. Aslında birkaç konu ele alınarak bu soruya cevap vermek daha mantıklı. Çünkü bu sorunun yanıtı ihtiyaca bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor.

Acil Durumlarda Nakit Avans

Kaza, hastalık, seyahat ya da eğlence gibi aniden planlanan konularda eğer kişi kredi çekerek vakit kaybetmek istemiyor ise direkt olarak nakit avans kullanabilir. Böylece ihtiyacını daha kısa sürede görebilir. Çünkü kredi çekmek için öncelikle banka ile görüşülmeli, bankanın istediği belgeler beyan edilmesi ve kredinin sonuçlanması beklenmelidir. Bazen bu süreç 1 hafta – 10 günü bulabilmektedir. Ancak nakit avans için böyle bir süreç söz konusu değildir. Direkt olarak en yakın şubeden ya da ATM’den tutarı çekmek mümkündür. Üstelik kişi kendisi bu kredisini taksitlendirebilir. Bu nedenle acil ihtiyaçlar söz konusu olduğunda nakit avans seçeneği daha avantajlıdır.

Vade ve Tutar Daha Yüksekse

Nakit avanslar için vade seçeneği en fazla 12 ay olabilmekte. Dolayısıyla yüksek nakit avans tutarları yüklü miktarlarda taksitler getirebilir. Aynı şekilde kartta var olan nakit avans tutarı yeterli olmayabilir. Bu tarz durumlarda genellikle ihtiyaç kredisi daha kurtarıcı bir rol üstlenir. Çünkü ihtiyaç kredileri daha yüksek kullandırılabilir ve taksitleri de 48 aya bölünebilir. Ancak toplam geriye ödenecek tutarlar söz konusu olduğunda ihtiyaç kredisi için çeşitli sigorta bedelleri ve dosya masrafları tahsil edilebilmektedir. Nakit avansta ise böyle bir durum söz konusu olmaz. Yalnızca kişi belli bir faiz ile aldığı nakit avansı geriye öder. Bu faiz oranları genellikle ihtiyaç kredisi faizlerinden daha yüksek olmaktadır.

Nakit Avans mı Daha Avantajlı, İhtiyaç Kredisi mi?

Nakit Avans mı Daha Avantajlı, İhtiyaç Kredisi mi?

Nakit Avans mı Daha Avantajlı, İhtiyaç Kredisi mi?

Nakit Avans mı Daha Avantajlı, İhtiyaç Kredisi mi? Kredi kartı kullananlar nakit avans ürününü yakından tanıyor.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar