Bankacılık

Mortgage Sistemi Nasıl İşler?

Mortgage Sistemi Çalışma Sistemi

Mortgage Sistemi Nasıl İşler? Mortgage sistemi uzun vadeli ve düşük faizli ev kredi sistemidir denebilir. 2007 yılında resmi gazetede yayınlanarak bu sistem yürürlüğe girmiştir. Ancak ev almak isteyen birçok kişi Mortgage sistemi nasıl işler konusunda bilgi sahibi değildir. Konut kredisi kullanmak isteyen kişi önce evini bulur satıcı ile anlaşmasını yapar. Ancak bu sistemde kredi kullanacak kişinin, konutun satış fiyatının %25’i kadar elinde birikiminin olması gerekir. Kalan kısım için bankadan kredi talebinde bulunulur.

Daha önce ki yıllarda bankanın çalışanları bu işi üstlenirken yeni sistem ile bankanın tarafsız olması gerekliliği ile dışarıdan bu işlemleri gerçekleştiren uzman eksperin evin eksper değerini belirlemesi ve rapor hazırlaması gerekmektedir. Hazırlanan rapordan sonra kredi kullanım işlemleri başlar. Ancak şu bilinmelidir ki banka ekspertiz raporunda belirlenen konut değerinin %75’i kadar kredi kullandırabilir. Öncelikle banka kredi müracaatında bulunan kişiden eğer çalışan ise gelir belgesini, eğer işletme kendine ait ise bir takım ticari belgeler ile gelirini belgelemesini ister. Ve ayrıca diğer sistemlerde olduğu gibi bu sistemde de iyi bir sicile sahip olmak ön koşuldur.

Mortgage Sisteminde Ödemeler Nasıl Olur?

Bu sistemde birçok kredi kullanım yöntem farklılıkları vardır. Bankaya gidildiğinde müşteriye karşılayıp bilgilendirecek bir mortgage uzmanı bulunmaktadır. Mortgage ürünlerinin bazıları şunlardır;

  • Aylık ödeme tutarlarını sabit olmasını isteyenler için değişmeyen taksit oranları ile kredi kullandırılması,
  • Önceleri düşük taksitlerle başlayıp daha sonra gelir durumu düzelecek olanlar için belirli zaman periyotları ile artan taksitli kredi olanağı,
  • Değişen ekonomik gelişmeler ile taksitlerin değişmesini isteyenler için kredi olanağı,
  • Kredi talep edenin kendi belirleyeceği zamanlarda kredi ödemelerinin değişeceği bir kredi olanağı,
  • Oturduğu ya da kendine ait diğer evi ipotek göstererek alınabilecek kredi olanağı gibi birçok öneriler mevcuttur.

Mortgage Sistemi İle Kredi Veren Bankalar

Mortgage kredi sistemi ile konut kredisi kullandıran bankaların en başında Garanti Bankası gelir. Daha sonra Finansbank ve Denizbank aracılığı mortgage sistemi ile kredi alınabiliyor. Ancak ev kredi sistemlerinin adı mortgage olmasa dahi aynı esnek yapılı kredilerden değişik isimler ile tüm bankalar uygulama yapıyorlar diyebiliriz.

#Mortgage sistemi ile ilgili soru ve görüşleriniz için yorum yazabilirsiniz.

Mortgage Sistemi Nasıl İşler?

Mortgage Sistemi Nasıl İşler? Mortgage sistemi uzun vadeli ve düşük faizli ev kredi sistemidir denebilir. 2007 yılında resmi gazetede yayınlanarak bu sistem yürürlüğe girmiştir. Ancak ev almak isteyen birçok kişi Mortgage sistemi nasıl işler konusunda bilgi sahibi değildir. Konut kredisi kullanmak isteyen kişi önce evini bulur satıcı ile anlaşmasını yapar. Ancak bu sistemde kredi kullanacak kişinin, konutun satış fiyatının %25'i kadar elinde birikiminin olması gerekir. Kalan kısım için bankadan kredi talebinde bulunulur.

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar