Araştırma İncelemeBankacılık

Mortgage Hesaplama Nasıl Yapılır?

Mortgage Hesaplama Nasıl Yapılır?

Günümüzde insanoğlunun belki de en büyük hayalleri arasında bir ev sahibi olmak vardır. Kimileri bu konuda şanslıyken ve kısa sürede ev sahibi olabilirken, kimileri ise oldukça şanssızdır ve bu hayalini gerçekleştirebilmek için uzun bir süre çalışması gerekmektedir. Öte yandan günümüzde ev sahibi olabilmek için ilk başvurulan yollardan biri de Mortgage, yani konut kredisidir. Mortgage, çok iyi bir şekilde hesaplanması ve ince detayların değerlendirilmesi yapıldıktan sonra kullanılması gerekilen bir kredi türüdür. Peki, Mortgage hesaplama nasıl yapılır? Mortgage faiz oranları nelerdir? Mortgage kredisi kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Mortgage Hesaplama

Mortgage Hesaplama
Mortgage Hesaplama

Mortgage hesaplama nasıl yapılır?” sorusunun cevabı aranırken, Mortgage kredisinin ne gibi unsurlardan meydana geldiğini belirlemek, hesaplama işlemi için ilk adım olacaktır. Mortgage, yani konut kredilerinde, faiz oranları her ne kadar küçük görünse de, uzun vadeli ve yüksek meblağlı krediler olmalarından ötürü, toplam ödenen tutar oldukça yüksek olabilmektedir. Bu nedenle vade sayısı ve faiz oranı arasında ideal bir bağ kurulmalıdır.

Mortgage kredilerinin masrafları da zaman zaman tüketicileri şaşırtabilmektedir. Bu masrafların bankadan bankaya değişmesi söz konusuyken, bazı bankalar absürt rakamlarla karşınıza çıkabilmektedir. Ayrıca konut kredisi konusunda zorunlu olan sigorta masrafları da, yine farklılık gösterebilen bir diğer unsurdur.

Mortgage hesaplama nasıl yapılır?” sorusuna istinaden daha basit bir mantıkla düşünerek, hesaplama işleminin temsili olarak yapılabilmesi söz konusudur. Öncelikle kredi faiz oranı, vade sayısı ve kredi tutarı hakkında net veriler belirlememiz gerekmektedir. 120 ay vade ile 100 bin TL’lik bir konut kredisi kullanıldığını düşünürsek ve bu konut kredisinin faiz oranı da yüzde 0,83 olursa, hesaplama işlemi şu şekilde devam etmektedir.

Bu bilgiler ışığında aylık taksit tutarı toplamda 1.319,29 TL olarak tüketicinin karşısına çıkmaktadır. Bu tutarın 489,29 TL si anapara iken, 830 TL’si ise ödenecek olan faiz tutarıdır. Faiz tutarı, faiz kısmından, anapara tutarı ise anapara tutarından kesilerek, sürekli bir döngü oluşmaktadır. Her ay ödemiş olduğunuz faiz tutarı azalmakta ve haliyle anapara ödemeniz artmaktadır. Bu durum da bir süre sonra faiz tutarınızın ilk etapta ödenmesine, anapara tutarının ise son etapta bitmesine neden olmaktadır. “Mortgage hesaplama nasıl yapılır?” sorusunun cevabını ararken, dikkat etmeniz gereken bir başka husus ise ek kesinti ücretleridir. Bu ek kesinti ücretleri nedeniyle birçok kişi kısa süreli şok geçirse de, bankalar maalesef ki bu ücretleri sözleşme gereği sizden almaktadırlar.

Mortgage Ek Kesinti Tutarı

Mortgage Ek Kesinti Tutarı
Mortgage Ek Kesinti Tutarı

Mortgage kredisi ile yani konut kredisi ile ev almaya karar vermeniz durumunda, öncelikle büyük bir sorumluluğun altına girdiğinizi unutmamanız gerekmektedir. Konut kredisi ile ev almak, son derece zahmetli olan ve borç yükünün en fazla olduğu kredi türlerinden biridir. Mortgage kredisinde, sizden tahsil edilecek olan tutar, sadece sandığınız gibi anapara tutarı ve faiz tutarı değildir. “Mortgage hesaplama nasıl yapılır?” araştırması yaparken, mutlaka bu ekstra kesinti tutarlarını da hesaba katmak gerekmektedir.

Öncelikle kredi dosyanızın oluşturulması ve evraklarınızın tamamlanması adına, banka tüm bu dosya işlemlerini halletmektedir. Bu nedenle de bir dosya masrafı adı altında ücret kesintisi olacağını unutmamanız gerekmektedir. Dosya masrafının ne kadar olacağını merak ediyorsanız, hemen kredi tutarını yüzde 1.000’e bölerek, sizden en fazla tahsil edebilecekleri dosya masrafını hesaplayabilirsiniz. Sonrasında ise evin değerinin hesaplanması, evin durumu ve eve ne kadar kredi verileceği gibi konularda öne çıkan ekspertiz raporu, Mortgage kredisinin en gerekli olan noktalarından biridir. Haliyle banka bu ücreti de size yansıtacaktır ve bu ücreti de hesaplamanız gerekmektedir. Evin tapu işlemleri, bankadan ipotek fekki yazısı alma vb. işlemler konusunda da birtakım kesintiler olacaktır. Bu ücretler de ekstra olarak size yansıtılacaktır ve kredi tutarınız, faiz tutarı ile birlikte 1.000 TL ila 2.000 TL arasında fazla gelebilme ihtimaline sahip olacaktır.

 


Erkan Akdağ

Finanspara Piyasa Araştırmacısı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar