Bankacılık

Mevduat faizleri yükselişe geçti

Mevduat faizleri yükselişe geçti. Para eskisi kadar bol olmayınca bankalar mevduat toplama yarışında ve vadeli mevduat faizleri bankalar arasında yarışa girdi.

 
Bankaların mevduat toplama rekabeti giderek artıyor. Ama para eskisi kadar bol ve ucuz değil ve nakit para bulmak bile çok zor artık. Yurt dışından borçlanmak da maliyetli hale geldi ve bazen bu bile çare olmuyor. Dışarıda ise milyonlarca işsiz var. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız ankette ise ”İşsiz misiniz” diye  sorulan anketin 3000 oylamaya ise korkunç bir tablo görüldü. %56.7 oranında bir işsizlik mevcut. Bankalar ucuz kaynak bulsa da döviz yerinde durmuyor, gün geçtikçe artıyor. Ucuz kaynağın adresi yurt içi piyasalar oldu. İçerideki en değerli kaynak ise vatandaşın tasarrufu olan mevduatlar. Ancak bankalar bu sefer de enflasyon engeline takıldı ve bankalar ise çözüm arıyor.

 

 

Vadeli mevduatın faizi buna paralel olarak yükselişe geçti. Şubat’ta yüzde 11-12’ler konuşulurken, bugünlerde pazarlık masasında yüzde 14’ler var. Mevduata ödenen faizin artması bankaların maliyetini artırıyor ve kârını düşürüyor. Çünkü 1.8 trilyonluk kredinin 1.5 trilyonu mevduatla karşılanıyor.

 

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar