Bankacılık

Merkez Bankasının enflasyon tahmini

Merkez Bankasının enflasyon tahmini. Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon beklentilerini yüzde 8’den yüzde olarak 8,5’e arttırdı. Başkan Çetinkaya ise “Tüm göstergelerde hissedilir iyileşme olana kadar sıkı duruşumuzu koruyor olacağız” diye açıklamada bulundu.

 

Çetinkaya konuşmasında şu açıklamalar yer aldı: “Alınan teşvik ve tedbirlerin katkısıyla ekonomide kademeli bir toparlanma eğilimi gözlenmekte. İktisadi faaliyette canlanma ikinci çeyrekten itibaren güç kazanacak.
Enflasyonda yıl içinde gözlenen baz etkilenmeli dalgalanmadan ziyade, enflasyonun ana eğilimindeki gelişmelere odaklanıyoruz. Alınan önlemlerin de katkısıyla son aylarda Türk lirası cinsinden ticari kredi büyümesinin ivme kazandığını gözlemliyoruz.
Sıkı para politikası duruşunun katkısıyla önümüzdeki aylarda enflasyondaki düşüşün başlaması beklenmektedir. Bununla birlikte, enflasyonda kısa süre içinde gözlenen hızlı yükseliş, fiyatlama davranışlarının yakından takip edilmesini gerektirmektedir.
Para politikası yukarı esnekliğini koruyarak riskleri sınırlayacak ve dengeleyebilecek şekildi, duruş sıkı. Sadeleşme hedefimizi koruyoruz.

 

Merkez Bankasının enflasyon tahmini
Merkez Bankasının enflasyon tahmini

ENFLASYON TAHMİNİNE YARIM PUANLIK AYARLAMA

Merkez Bankası Başkanı ise, 2017 sonu enflasyon tahmininin yüzdesel olarak 8’den yüzde 8,5’e yükseltildiğini açıklamasında bulundu. 2018 sonu tahmini de yüzde 6’dan yüzde 6,4’e yükseltildi.

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar