Bankacılık

Merkez Bankası’ndan Haziran uyarısı

Merkez Bankası Para Politikası özetlerinde yer alan “Haziran’a ilişkin ilk veriler baz etkisi ile gıda grubunun yıllık enflasyonunda belirgin artış gözlenebileceğini gösteriyor” diye belirtildi.

 

 
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun geçtiğimiz hafta olarak faiz koridorunun üst bandını 50 baz puan daha indirim ile yüzdesel oran olarak 9’a çektiği toplantıya ilişkin özetler yayınlanmış oldu.
Toplantı özetlerinde öne çıkan mesajlar şöyle geçti:
“Haziran ayına ilişkin ilk veriler işlenmemiş gıda fiyatlarında kısmi bir düzeltme yaşanabileceğine ve baz etkisi ile gıda grubunun yıllık enflasyonunda belirgin bir artış gözlenebileceğine işaret etse de, yıl genelinde gıda fiyatlarının enflasyondaki düşük seyri desteklemesi bekleniyor.
Döviz kurlarının birikimli etkisinin azalmasıyla temel mal grubu yıllık enflasyonunun yılın ikinci yarısında yavaşlamaya devam edeceği tahmin ediliyor.
2016 yılı ikinci çeyreğine ilişkin veriler iktisadi faaliyette ek bir hızlanmaya işaret etmiyor.
Geçtiğimiz Mayıs ayında otomotiv sektörü üretiminde grev kaynaklı oluşan düşük baz ve olumlu takvim etkileri de göz önüne alındığında, Mayıs ayı yıllık sanayi üretim artış hızında Nisan ayına kıyasla belirgin bir artış olması bekleniyor.
Azalan belirsizlikler ve iyileşen finansal koşulların yatırımların toparlanmasına katkı sağlayacağı düşünülüyor.
Önümüzdeki dönem için işsizlik oranı üzerinde yukarı yönlü riskler devam ediyor. İşsizlik oranı üzerinde yukarı yönlü riskler sürüyor.
Önümüzdeki dönemde, iç talebin büyümeye verdiği katkının süreceği öngörülmekte, istihdamdaki ılımlı artış eğilimi korunmakta.
Küresel finans piyasalarındaki oynaklıklar devam etmektedir. Küresel büyümeye dair endişeler, Birleşik Krallıkın Avrupa Birliği’nden çıkma yönündeki gelişmeleri ve küresel para politikalarına ilişkin belirsizliklerin devam etmesi oynaklık artışında etkili.” diye belirtildi.

 

[poll id=”2″]

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar