Bankacılık

Merkez Bankası için yeni düzenleme

Merkez Bankası için yeni düzenleme

Merkez Bankası Başkanı ve yardımcıları bunun beraberinde ise 4 yıllığına Cumhurbaşkanı tarafından atanmış olacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın göreve başlamasının sonrasında bugün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Merkez Bankası (TCMB) Başkanı ve başkan yardımcılarının dört yıllığına Cumhurbaşkanı tarafından atanması kararlaştırıldı. Aynı kararnameye göre, TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) üyeleri ise cumhurbaşkanı onayıyla atanmış olacaklar.

Reuters’in haberine göre yer alan incelemede ise: Resmi Gazete’nin dünkü mükerrer sayısında yayımlanan 703 nolu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile TCMB Kanunu’ndaki “(TCMB) Başkanı Bakanlar Kurulu kararıyla beş yıllık bir dönem için atanır. Bu sürenin sonunda yeniden atanabilir” fıkrası yürürlükten kaldırılmıştı.

Söz konusu olarak ise KHK ile TCMB başkan yardımcıları için aranmakta olan “meslekleriyle ilgili en az 10 yıl çalışma ve başkanın önerisi ile müşterek kararla 5 yıl süreyle atanma” ibaresi de kaldırılmıştı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer almakta olan “Üst Kademe Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi”ne göre TCMB Başkanı ve yardımcıları dört yıllığına Cumhurbaşkanı tarafından atanmış olacak.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar