Bankacılık

Merkez Bankası faizi yüzde 8’de sabit tuttu

Merkez Bankası faizi yüzde 8’de sabit tuttu

Merkez Bankası faizi yüzde 8’de sabit tuttu. TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı sonrasında yer alan haberde ise yapılan açıklamaya  göre, marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası  borçlanma faiz oranı  yüzde olarak 7,25, bir hafta vadeli repo ihale faiz  oranı yüzde 8 düzeyinde sabit tutulmuş olundu.

Merkez Bankası faizi oranı açıklandı

Merkez Bankası Başkanı olarak görev yapan Murat Çetinkaya başkanlığında yapılan Para Politikası Kurulu kararları ile ilgili açıklama yapıldı. Merkez Bankasından yapılan açıklamada yer alan detayda ise, Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının sabit tutulmasına karar verildiği ifade edilmiş olundu.

Buna göre, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8,00, gecelik marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 olarak sabit tutulmuş olundu.

Banka en son repo faizini 2016 yılı Kasım ayında yer alan bilgide ise 50 baz puan,GLP borç verme faizini 2017 Aralık ayında 50 baz puan artırmıştı. Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12,75 olarak kalmış oldu.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar