Ekonomi Haberleri

Merkez Bankası Açıklama: Enflasyondaki düşüşü gıda fiyatları sınırladı

Merkez Bankası Açıklama: Enflasyondaki düşüşü gıda fiyatları sınırladı

Merkez Bankası Açıklama geldi. Merkez Bankası, hem işlenmiş hem de işlenmemiş gıda fiyatlarına bağlı olarak artış gösteren gıda enflyasyonunun beraberinde ise, tüketici enflasyonundaki düşüşle beraber sınırlayan ana unsur olduğuna dikkat çekmiş oldu.

Merkez Bankası Açıklama

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde olarak 0.73 artış gösterdi ve yıllık enflasyon yüzde 10.26 ile çift hanede kalmış oldu. Tüketici fiyatlarında on iki aylık ortalamalara göre artış yüzde olarak 11.23’ü buldu.

Merkez Bankası’nın, Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda, “Enflasyondaki düşüşte petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki görünüm paralelinde gerileyen enerji fiyatları ile temel mal grubu enflasyonu etkili oldu” diye belirtildi ve değerlendirme şunlar geçti:

[su_quote]Bir süredir yükseliş eğiliminde olan temel mal yıllık enflasyonu bu dönemde bir miktar düşüş kaydetti, yavaşlamanın alt gruplar geneline yayıldığı gözlendi. Diğer yandan gıda grubu yıllık enflasyonu hem işlenmiş hem de işlenmemiş gıda fiyatlarına bağlı olarak yükseldi ve tüketici enflasyonundaki düşüşü sınırlayan ana unsur oldu. Bu dönemde hizmet enflasyonu temelde paket tur kalemi kaynaklı olarak bir miktar yükseldi. Bu gelişmelerle çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonları sınırlı bir düşüş kaydederken, ana eğilimleri yüksek seviyesini korudu.[/su_quote]

Reklam
Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar