Araştırma İnceleme

Tüketici Fiyatları Endeksi nedir?

Tüketici Fiyatları Endeksi nedir? Ne İşe Yarar?

Tüketici Fiyatları Endeksi nedir? Birçoğumuzun duyduğu hatta nedir bu dediğimiz TÜFE nedir? Gıda, ulaşım, konaklama, sağlık ve haberleşme gibi malları ve hizmetleri bunun beraberinde içermekte olan bir tüketici sepetindeki fiyat aralarındaki değişim ve oranları göstermekte olan bir endeks türüdür. Endeks nedir? isimli yazımızdan endeksi okuyabilirsiniz. Önceden belirlenmiş ürün sepetindeki her ürün için tek tek ortalama fiyat aralıkları hesaplanmaktadır. TÜFE’deki değişiklikler, yaşama maliyetiyle ilişkili fiyat değişikliklerini inceleme ve analiz yapmak için kullanılmaktadır. TÜFE nedir, enflasyon veya deflasyon dönemlerini tanımlama yapmak için en çok kullanmakta olan istatistiklerden biri olarak göze çarpmaktadır.

Tüketici Fiyatları Endeksi nasıl belirlenir?

TÜFE’nin temel amacına açıklama yapacak olursak; tüketime konu olan önceden belirlenmiş mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişimi ölçümleme yaparak nihai hedef olan enflasyonu hesaplama ve inceleme yapmaktır. Tüketici fiyatları endeksini hesaplamaya yönelik olarak ise; yurtiçinde ikamet edenler, yabancı ziyaretçiler ve şirketlerin ülkede yaptığı tüm tüketim harcamalarını dikkate alınır. Bu çerçevede tüketime konu olmayan mal ve hizmetler kapsam dışı yani analiz ve inceleme dışı kalır.

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) nedir?

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) nedir? Birçoğumuzun duyduğu hatta nedir bu dediğimiz TÜFE nedir? Gıda, ulaşım, konaklama, sağlık ve haberleşme gibi malları ve hizmetleri

User Rating: 0.45 ( 1 votes)

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar