Hisse Borsa

Küresel piyasalarda ABD verileri etkili

Küresel piyasalarda ABD verileri etkili

 

 

 

Asya borsaları dün ABD’de açıklanılmış olan enflasyon verisinin beklentinin üzerinde çıkması beraberinde Fed yetkililerinden gelen açıklamalarla zayıflamış oldu. MSCI endeksi yüzde 0.8 gerileme gösterirken, Nikkei endeksi toparlandı. ABD’de ise borsalarda düşüş yaşanmış oldu.

 

 

Küresel piyasalarda ABD verileri etkili olduğu görüldü.
Asya borsaları dün ABD’de açıklanan enflasyon verisinin beklentinin üzerinde çıkması ve Fed yetkililerinden gelen açıklamaların Haziran ayında bir faiz artış ihtimalini yeniden gündeme getirmesiyle beraber bugün zayıfladı.
Enflasyon ve konut satışlarındaki artış Fed’in yakında faiz artırabileceği beklentilerini güçlendirmiş oldu.
Japonya dışındaki Asya Pasifik borsalarını takip eden MSCI endeksi yüzde 0.8 gerilerken, Japon Nikkei endeksi Japonya ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 1.7 ile beklenenden güçlü bir büyüme göstermesinin ardından kayıplarından toparlandı.
Nikkei endeksi yüzde 0.6 yükselirken, Japon yeni ise dolar karşısında kazançlarını geri vererek yüzde 0.2 geriledi ve 109.33 yen seviyesini görmüş oldu.
ABD’de ise yatırımcıların Fed’in Haziran ayında faizleri artırabileceğine daha çok ihtimal vermesiyle beraberinde borsalarda düşüş yaşandı.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar