• YARIM ALTIN
  8.393,00
  % -1,32
 • AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • BITCOIN/TL
  2210524,714
  % 0,53
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı ne işe yarar?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir? Kredili mevduat hesabı kavramı, yaklaşık olarak on yıldır gündemimizde denilebilir ve bu hesapların acil durumlarda tüketicilere hemen nakit sağlamaları, onları çok önemli bir hale getiriyor. Fakat bankacılık dünyasına uzak olanlar, bunu kredi kartından avans çekmek yahut kredi çekmekle karıştırabiliyorlar. Dolayısıyla kredili mevduat hesabı nedir sorusunun cevabını verelim bu hesap türleriyle ilgili bir kaç faydalı bilgi daha paylaşalım.

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili mevduat hesabı, aslında adından da anlayabileceğiniz gibi, bir mevduat hesabı anlamına geliyor. Yani bu hesaba normal bir şekilde para yatırmak, bu parayı değerlendirmek ve dilediğiniz an çekmek mümkün. Fakat başına gelen kredili tanımlaması sayesinde, hesabınızda hiç para olmasa bile para çekmeniz mümkün hale geliyor. Çünkü hesabınıza devamlı olarak tanımlı bir nakit kredi limiti bulunuyor ve bu kredi limitini çok cüzi faiz oranları ile kullanabiliyorsunuz.

Yani, aniden paraya ihtiyaç duyduğunuzda, artık kredi kartınızdan avans çekmenize gerek kalmıyor. Kredi kartlarındaki fahiş faiz oranlarının aksine, kredili mevduat hesabından nakit çekmek sadece normal bir kredininkinde çok az daha fazla faiz ödemenizi gerektiriyor ve ertesi ay bu borcunuzu da kapatırsanız sadece aylık bir faiz ödemiş oluyorsunuz.

Kredili mevduat hesaplarını hem şubelerden, hem de ATM ve internet şubelerinden açabiliyorsunuz. Fakat hesabınıza tanımlanacak olan kredi sınırı, hem bankadaki varlıklarınız hem de genel kredi notunuz ile belirleniyor. Bu yüzden kredili mevduat hesabınızın kredi kısmının ne kadar olacağını kendiniz belirleme imkanı bulunmuyor ve bankanızın size bakış açısına göre limitiniz ortaya çıkıyor.

Kredili Mevduat Hesabı ile neler yapılır?

Nakit para çekme

EFT, havale ve para transferi işlemleri

Otomatik fatura talimatlarını işletme

Fatura ödeme işlemleri

Ancak bu kredilerin bu kadar çok kolay verilmesi sizi şaşırtmasın. Eğer ödemenizi ertesi ayda belirlenen tarihte yapmazsanız, bir anda kendinizi yüksek faiz ve borçlar içerisinde bulabiliyorsunuz. Bu nedenle bir yerden yakın zamanda gelecek bir paranız yoksa, çok fazla kredili mevduatlara bel bağlamamalı ve kendinizi yok yere zorlamamalısınız.

Alışverişlerde ise kredi kartı zaman zaman daha mantıklı olabiliyor çünkü kredi kartında ödeme yapıldığı sürece bir faiz işleme süreci yok. Eğer her zaman kart borcunu tam ödeyen birisiyseniz ve taksit imkanlarını da değerlendiriyorsanız, her alışverişte kredili mevduattan kredi kullanmayın.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.