Bankacılık
Neler Oluyor?

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Kaç Defa Yapılandırılır?

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Kaç Defa Yapılandırma Yapılır?

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Kaç Defa Yapılandırılır? Kredi ve kredi kartı kullanıcılarının borçlarını kontrol altına alamadıklarında ya da ödeyemeyecek durumda olduklarında, bankalarına başvurarak bu duruma çözüm bulmaları oldukça kolaydır. Çünkü, bankalar hem alacaklarını kesin bir şekilde borçlulardan tahsil edebilmek hem de müşterilerinin borç durumundan dolayı sicillerinin bozulmasını engellemek amacıyla, yapılandırma şansını onlara sunmaktadırlar. Borç yapılandırma işlemi için detaylara baktığımızda, hem kredi kartına hem de krediye yönelik oluşmuş olan borçların ele alındığını söyleyebiliriz. Kişiler geciken borçları ya da ödeyemedikleri borçlarını taksitli bir şekilde ödeyebilmek için bu hizmete başvuruda bulunabilirler.

Banka Borcu Kaç Defa Yapılandırılır?

Banka Borcu Kaç Defa Yapılandırılır? Hangi bankaya borcunuz olursa olsun, yapılandırma işlemi için başvuruda bulunabilirsiniz. Kişilerin son düzenlemeler ile birlikte, 72 aya kadar borçlarını yapılandırmaları mümkündür. Başvuru işlemleri için ise, doğrudan şubeye gidilmesi gerekmektedir. Çünkü, banka şubesine gidildiği zaman, TC kimlik numarası üzerinden bankaya ne kadar borcunuz olduğu, bu borç için uygulanmış herhangi bir gecikme faizi varsa bunlar da hesaplanacaktır. Sonrasında da, bankanın belirlemiş olduğu maksimum vade süresi üzerinden seçim yapmanız istenecek ve yapılandırma sonrasında ödeme yapacağınız toplam tutar hesaplanacaktır.

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Kaç Defa Yapılandırılır?

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Kaç Defa Yapılandırılır? Kişilerin bankaya olan borçlarını yapılandırdıktan sonra ise çok dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü, yapılandırma işlemi her zaman yapılmayabilecektir. Eğer yapılandırdığınız borcunuzu yine ödemekte zorlanmışsanız, ikinci defa başvuru yapma şansınız bulunmaktadır. Ancak bu başvuru işleminin nasıl sonuçlanacağı, tamamen bankanın insiyatifine bırakılacaktır.

Kredi Kartı Borcu Kaç Defa Yapılandırılır?

Kredi Kartı Borcu Kaç Defa Yapılandırılır? Kredi kartınızı yapılandırmak istediğinizde kimliğinizi yanınıza alarak doğrudan banka şubesine gitmeniz yeterlidir. Yapılandırma işlemi için başvuru yaparken, sizlere bazı teklifler sunulacaktır. Eğer kredi kartı borcunuz tek çekim ödemelerinizden dolayı sizi zorluyorsa, size borcun taksitlendirilmesi konusunda teklif verilebilir. Eğer bunu kabul ederseniz, kredi kartınızda hem tek çekim hem de taksitli borçlarınızın toplamı hesaplanıp, belirli vade sürelerine ayrılarak ödeme yapmanız istenecektir. Bunun yanı sıra, toplam borcun daha uzun süre vadelendirilmesini isterseniz, yapılandırma için başvuruda bulunabilirsiniz.

Kredi kartınızı yapılandırmak için yaptığınız başvuruda, 3 aydan 72 aya kadar yapılandırma yapabilirsiniz. Ancak, yapılandırdığınız borcunuzu hala ödemekte zorlanıyorsanız, banka sözleşmeyi iptal edip, bankaya olan ve yapılandırılmış görünen borcun toplamını ödemenizi isteyebilecektir. Bundan dolayı dikkatli olmalısınız. Bazı durumlarda kredi kartı borcunun ikinci kez yapılandırılması da mümkündür. Ancak bu her zaman bankanın onaylayacağı bir durum değildir. Zaten mevcut yapılandırılan kredi kartı, sizin için maliyetleri biraz arttıracaktır. Eğer ikinci bir yapılandırmada bulunursanız, bu durum bankaya olan borcunuzun yine artmasına yol açacaktır.

 

Kredi Borcu Kaç Defa Yapılandırılır?

Borç yapılandırma işlemlerinde başvurular genellikle kredi ödemelerinde yapılmaktadır. Borç miktarına bağlı olarak ödeme yapmakta zorlanan kişiler, toplam borçlarının tekrar yapılandırılması için bankaya başvuruda bulunabilirler. Fakat, kredi kartı borcunda yapılacak yapılandırma işlemindeki gibi, kredilerde de yapılandırma sonrasında borç miktarında artışlar olabilmektedir. Buna kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Kredi borcunu yapılandırmış olan kişiler, eğer ekonomik bir bunalım içerisine girerse ya da diğer borçlarından dolayı maddi kontrolü kaybederlerse, banka şubelerine kimlikleri ile birlikte giderek, borçlarını ikinci kez yapılandırabilirler. Ancak, yine burada bankanın insiyatifi geçerli olacaktır. Eğer daha büyük sorunlar yaşanması istenmiyorsa, yapılandırma sonrasında çok dikkatli olunmalıdır. Her durum düşünülerek, yapılandırılan borcun vade süresine dikkat edilmelidir.

Borç Transfer Kredisi Nedir?

Borç Transfer Kredisi Nedir? Kredi ya da kredi kartı borcunun nasıl yapılandırılacağı ya da kaç defa yapılandırılacağı yukarıdaki gibi açıklanmıştır. Ancak, kişilerin her zaman için borçları tek bir bankadan olmayacaktır. Farklı bankalardan borçları olan kişilerin de kolaylık elde edebilmesi, farklı ödeme günlerinde zorluk çekmesinin önüne geçilmesi ve tek bir bankaya ödeme yaparak tüm borçlarını kontrol altına alması mümkündür. Bunun için bazı bankalar girişimlerde bulunmuş ve borç kapatma kredisi ya da genel olarak bilinen ismi ile borç transfer kredisini geliştirmiştir.

Borç transfer kredisi, farklı bankalara olan toplam borcun, tek bankadan kredi alınarak ödenmesi ve aylık tek ödeme yapılmasının amaçlanmasıdır. Bu doğrultuda kişiler borçlarını yapılandırmak ve sonrasında da tek bir bankaya ödeme yapmak için aşağıdaki bankalara başvuruda bulunabilirler.

Türkiye İş Bankası
Ziraat Bankası
QNB Finansbank
Garanti Bankası
Denizbank
Akbank
Yapı Kredi Bankası
Odeabank
ING Bank
Vakıfbank

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Kaç Defa Yapılandırılır?

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Kaç Defa Yapılandırılır? Kredi ve kredi kartı kullanıcılarının borçlarını kontrol altına alamadıklarında ya da ödeyemeyecek durumda olduklarında, bankalarına başvurarak bu duruma çözüm bulmaları oldukça kolaydır.

Kullanıcı Oyu: 0.7 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar