Bankacılık

Kredi Skoru Nedir?

Kredi Skoru Nedir?

Kredi Skoru Nedir? Kredi skoru sizin diğer adı ile kredi notunuz anlamına gelmektedir. Kredi Skoru neye göre belirlenir veya nasıl yükseltilir? Neye göre belirlenir? Finanspara Araştırma Ekibi ile sorularınızı yanıtlayacağız.

Kredi Skoru Neye Göre Belirlenir?

Kredi skoru aslında belirlenirken birçok kriterler göz önüne alınmaktadır. Bu kriterleri madde halinde belirtecek olursak;

[su_list icon=”icon: check”]
  • Kredi Kartı Düzenli Ödemeleri
  • KMH yani Ek hesap düzenli ödemeleri
  • Düzenli Kredi Ödemeleri
  • Cari Hesabınızdaki Para Miktarı
  • Ticari Bankacılık varsa geçmişiniz
[/su_list]

Bu gibi kriterler göz önüne alınmaktadır. En önemli kriterler arasında ise Kredi kartı ödemeleri ve Kredi ödemeleri yer almaktadır. Düzenli ödemelerle kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bazen bankalar herhangi bir banka ile geçmişi olmayan yeni müşterilere kredi kartı veya kredi vermez. Nedeni ise; Müşteri adayının herhangi bir geçmişi ve analiz yapmak için kredi kartı, kredi vb türevlerden ürün kullanmamasından kaynaklanır. Çünkü banka hiç bir analiz yapamadığı müşteriye ürün vermez. Kendisini kısacası riske almak istemez.

Kredi Skoru Nasıl Düşer?

Kredi skoru düşürmek yükselmekten çok çok daha kolaydır. Zaten bunu da kimse istemez düşürmek. Ancak kredi kartı, kredi, ek hesap (KMH) hesabını düzensiz ödemeler kredi notunuzu oldukça etkilemektedir. Ayrıca ödemeleri hiç yapmadığınız durumlarda ise İdari takip devamında ise Kanuni takip başlar.

En önemli kriterlerden biriside olumsuz sonuçlanan kredi kartı veya kredi sonuçlarına kesinlikle ve kesinlikle 1 günde bir ve 2 günde bir sürekli başvurmayın  sistem otomatik red eder. Aradan 1-2 ay gibi zaman geçmesi gerekiyor. Sistem otomatik olarak sizi Flood yaptığınızı zanneder ve denetlemeden red verildi denilir.

Kanuni Takip ve İdari Takip Nedir?

Bu duruma kimse düşmek istemez ancak çok zor ve sıkıntılı bir süreçtir. Kanuni Takip; Yasal süreçlerin başladığını belirtir. Bu durumda direk muhatabınız Avukatlık şirketidir. Bankalar bu alacakları anlaşmalı Avukatlık Şirketlerine devreder. İdari Takip ise; Banka takibi olarak adlandırılır. Avukatlık gibi bir durum olmaz ancak, buda sıkıntılı bir süreçtir. En kötü kredi notunuzu mutlaka etkiler.

Kredi notunu sorgulamak için ise genelde Findeks kullanılmaktadır. Genelde tüm bankalar ve finans kuruluşları Findeks üzerinden sorgulama yapmaktadırlar.

[su_animate]Kredi skorunu birçok faktörler etkiler. Soru ve görüşleriniz için konuya yorum yaparak kısa süre içerisinde yanıtlamaya çalışacağız. [/su_animate]

 

Kredi Skoru Nedir?

Kredi Skoru Nedir? Kredi skoru sizin diğer adı ile kredi notunuz anlamına gelmektedir. Kredi Skoru neye göre belirlenir veya nasıl yükseltilir? Neye göre belirlenir? Finanspara Araştırma Ekibi ile sorularınızı yanıtlayacağız.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar