• YARIM ALTIN
  8.348,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9166
  % 0,04
 • € EURO
  35,9354
  % -0,01
 • £ POUND
  42,7030
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  4,5311
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3748
  % 0,11
 • BITCOIN/TL
  2221799,363
  % -1,29
 • BIST 100
  11.172,75
  % 0,15

Kredi Kartlarında CVC Kavramı Ne Anlama Gelir?

Kredi Kartlarında CVC Kavramı Ne Anlama Gelir?

MM / YY / CVC Kavramları Ne Anlama Gelir?

Bankalar, bireylerin ekonomik ve sosyal yaşamında yer alan önemli kurumlardan biridir. İnsanlara kredi kartları, banka kartları, krediler, sigorta ve daha önce bahsetmediğimiz birçok bankacılık hizmeti sunmaktadır. Bunu sunarken, karşılıklı yarar hedeflerine ve mevzuata uygun olarak ilerlerler. Kredi veya banka kartları iki temel hizmettir. Müşteriler nakit paraları olmasa bile alışveriş ihtiyaçlarını kredi kartlarıyla karşılayabilirler. Son zamanlarda, banka kartları, kredi kartlarıyla aynı özelliklere sahiptir ve benzer işlemlerin yapılmasına izin verir. Kredi kartıyla çevrimiçi alışveriş yaptığınızda bilgi ister. Bunlardan biri, karttaki MM / YY / CVC ifadeleridir. Kredi kartınızla ilk alışveriş yaptığınızda, çoğu kişi MM / YY / CVC kavramlarının ne anlama geldiğini ve nerede yazılı olduğunu bilmiyor.

Kredi Kartlarında MM / YY Nedir?

Kredi kartı olmadan dışarı çıkmanın artık mümkün olmadığını söyleyebilirsiniz. Acil nakit ihtiyaçlarınız için yanınızda bir kredi kartı bulundurmak, anında para çekme işlemlerine devam etmenizi sağlayacaktır. Ödemeniz son tarihe yaklaşıyorsa veya faturayı hemen ödemek zorunda kaldıysanız, kredi kartlarıyla ödeyebilirsiniz. Kredi kartları sadece bununla sınırlı kalmadan eşit taksitlerle ödeme imkanı sunar. Bu nedenlerle, kredi kartları temel bankacılık hizmetlerinden biridir.

MM kodu, kartın geçerlilik süresi sona erdiğinde kredi kartının önünde gösterilir. MM İngilizceden geldiğinden Türkçesi ay’dır. YY ide yıldır, kredi kartının önündeki son kullanma yılı olarak belirtilir. Kredi kartınızın kullanımınız ne zaman sona ereceğini bildirir. Her kredi kartının ortalama ömrü 4/5 yıldır. Yeni bir kredi kartı talep edip ve kart onaylandıktan sonra adresinize gelen kartın önüne bakarak son işlemin tarihini görebilirsiniz. Her ne kadar kredi kartları bizim için önemli bir ekonomik araç olsa da, özellikle alışveriş meraklıları için cebinde para olmadığı zaman onları kurtarmaya geliyorlar. Cebinizde 1.000 TL olmayabilir, ancak kredi kartınızla tatile gidebilir, alışveriş yapabilir veya 4500 TL kredi kartı limiti ile birkaç taksitte beğendiğiniz bir ürünü satın alabilirsiniz.

Online alışveriş yapanların sayısı da oldukça fazla. Güvenli sitelerde alışveriş yapanlar, herhangi bir güvenlik sorunu yaşamadan kart bilgilerini hızlı bir şekilde vererek ürünleri satın alabilirler. Ancak, çoğu ticari site müşterilerinden kredi kartıyla alışveriş yaptıklarında kart bilgileri istemektedir. İşlem, bu kredi kartı bilgilerinin numaralarının siteye girilmesinden kaynaklanır. Genel olarak, kredi kartının önündeki kredi kartı numarası, kartın geçerlilik süresi ve kartın arkasındaki 3 haneli güvenlik numarasıdır. Ardından, 3D güvenlik adımını geçmek için kayıtlı cep telefonunuza bir SMS onay kodu gönderilir. Kodu satın alma sitesinin istenen bölümüne girerseniz, kredi kartınıza harcanacak tutar borçlandırılır.

CVC nedir?

Kart doğrulama kodu olarak bilinen CVC, bankanızda ve kredi kartınızda ek bir kod olarak bilinir. Kullanılan kartların çoğunda bu kod, kartın arkasındaki imza şeridine yazdırılan sayının son 3 basamağı olarak görünür. Ancak American Express kartlarında bu kod genellikle ön tarafta dört haneli bir koddur. CVC kodu kabartmalı olduğundan, hiçbir yere yazılmaz, bu nedenle kart sahibinin özel kodudur. Özellikle, çevrimiçi alışveriş yaparken CVC alanını doldurmanızı istiyorlar. Gönderdiğiniz bu bilgilerin sitemdeki kartınızın doğruluğunu anında belirlemesi istenir. Bu kod şirkete bağlı olarak farklı adlandırılır. Kart doğrulamasına kart güvenlik kodu veya kişisel güvenlik kodu da denir.

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz MM / YY / CVC kodları, kredi ve banka kartınızın son kullanma tarihlerini belirler. Bu tarihe kadar, kartınızı herhangi bir alışveriş türü için kullanabilir veya nakit akışınızı yapabilirsiniz. Bankalar genellikle son kullanma tarihinden önce müşterilerini bilgilendirir. Size bildirimde bulunmayan bankalar kartınızı doğrudan posta ile gönderebilir. Bu bilgi her bankaya göre değişir. Kartınızın geçerlilik süresi dolmuşsa, bankamatikler kartınızı yutabilir. Kredi kartınızın geçerliliği sona erdiğinde, işlem yapmak ve alışveriş yapmak mümkün değildir. Kartın kullanım tarihleri, banka kartının işlevselliğine bağlı olarak 4 ile 5 yıl arasında değişmektedir. Son kullanma tarihinden 1 hafta önce müşteri hizmetlerini arayarak yeni kart taleplerinizi yapmanızı öneririz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.