• YARIM ALTIN
  8.385,00
  % 0,41
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8624
  % -0,03
 • € EURO
  35,7408
  % 0,00
 • £ POUND
  42,5612
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  4,5135
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3741
  % 0,00
 • BITCOIN/TL
  2168288,494
  % -3,01
 • BIST 100
  11.089,53
  % -0,74

Kredi kartından komisyon almak yasal mı?

Kredi kartından komisyon almak yasal mı?

Kredi kartından komisyon almak yasal mı? Birçok talep üzerine kredi kartından komisyon alma ülkemizde giderek yaygınlaştı. Hatta bir meslek haline geldi diyebiliriz. Bu talepler üzerine kredi kartından komisyon almak suç mu? Yasal mı? Komisyon alanları nereye şikayet edebilirsiniz? Konularına değineceğiz. 

Kredi kartından komisyon almak

Kredi kartından komisyon almak açıkçası bir suç unsuru doğurur. Bankanın vermiş olduğu hizmeti bunu ücretli şekilde satmak suçu oluşturur. Banka pos cihazlarını kötüye kullanmaya tabii eder. Bankanın belirtmiş olduğum gibi bir hizmetini izinsiz bir şekilde ticarete dönüştürmek suçtur. Kötü niyetli olan pos cihazlarını kullanmış olursunuz.

Kredi Kartından Komisyon Alanları Şikayet Etmek

Kredi kartından komisyon alanları nereye şikayet edebiliriz? Komisyon alanları hangi bankanın pos cihazını kullanıyorsa o bankanın çağrı merkezi ve en yakın şubesine giderek, şikayette bulunabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta ise İşletme sahibinin iş yeri adı ve ünvanı yoksa bulunması imkansız hale gelebilir. Bu yüzden şikayet etmediğiniz takdirde ise günde 100 kişiden bunu yapsa aylık ciddi paralar kazanabilir. Malesef Türkiye’de fırsatçılık meslek haline bürünmüş durumda.

Bununla ilgili yasa maddesi;

[su_quote]5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun 17. maddesinde “Üye iş yerleri, kart hamillerinin yapmış oldukları mal ve hizmet alımlarının bedelini banka kartı ya da kredi kartı ile ödeme taleplerini kabul etmek zorundadır. Bu zorunluluk indirim dönemlerinde de geçerlidir. Üye iş yerleri, kart hamilinden kartın kullanılması dolayısıyla komisyon veya benzeri bir isim altında ilave bir ödemede bulunmasını isteyemez. Bu hükme aykırı davranılması halinde, üye iş yeri anlaşması yapan kuruluşlar tarafından üye iş yeri sözleşmesi feshedilir ve bir yıl süreyle yeni bir sözleşme yapılamaz.”[/su_quote]

Bu konuda herkesin duyarlılık yaparak bu fırsatçılara yer vermeyin ve ilgili pos cihazını hangi bankaya aitse şikayet ediniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.