Bankacılık
Neler Oluyor?

Kredi Kartı Yapılandırması İçin Şartlar

Kredi Kartı Yapılandırması İçin Şartlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Halkbank aracılığı ile esnafa yer alan haberde, Ziraat Bankası aracılığı ile vatandaşa verilecek yeni kredi paketlerini açıklaması yaptı. Erdoğan, kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çekmekte olan vatandaşların mevcut borçlarının daha kolay ödenebilmesi için Ziraat Bankası’nın kredi kullandıracağını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Halkbank aracılığı ile esnafa, Ziraat Bankası aracılığı ile vatandaşa verilecek yeni kredi paketlerini açıkladı. Erdoğan, kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çeken vatandaşların mevcut borçlarının daha kolay ödenebilmesi için Ziraat Bankası’nın kredi kullandıracağını belirtti.

Kredi Kartı için yapılandırma şartları neler?

Kredi Kartı Yapılandırması İçin Şartlar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının sonrasında ise Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile ilgili bir bilgilendirme açıklaması yer aldı.

Açıklamada yer alan haberde ise Birleştiren İhtiyaç Kredisi‘nin; kredi kartlarına uygulanan aylık faiz oran ve faizlerden çok daha uygun şartlar ile 24 aya kadar aylık yüzde olarak 1.10 ve 60 aya kadar aylık yüzde 1.20 faiz oranlarıyla sunulacağı bildirisi yapıldı. Şubelerden başvurulacak kredide yer alan tarih 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle nakit avans kullanılması veya kredi kartı harcaması sebebiyle kart borcu ödeme güçlüğü yaşayan veya gecikmede olan vatandaşların anapara ve faiz yükü Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile azaltılmış olacak.

Tüketici kredilerinde sektör kuralı olarak 48 ay vade bu uygulama için BDDK’nın izniyle 60 aya çıkartılmış olundu. Bu yapılandırmaya girecek olanlar normal bir krediye göre 12 ay daha fazla vade imkanına kavuşacak. Normal şartlarda yüzde olarak 2.4 düzeyinde olan faiz ise tam anlamıyla yarı yarıya düşürülmüş oldu. Bu imkanı değerlendirmek isteyen vatandaşlar için şart ise “müşterisi olduğunuz banka tarafından takibe alınmamış olmak”

Haberin devamında ise Asgari borcun üzerinde ödeme yapabilenlerde krediye başvura yapabilecek. 31 Aralık itibariyle kart ekstrelerini Ziraat’e götürenlere banka ellerine nakit miktarı vermeden doğrudan borçlu olduğu karta ödeme yapmış olacak. Dolayısıyla 1 Ocak’tan itibaren yapılan kart harcamaları kapsam dışı kalmış olacak. Ziraat Bankası’nın şirket kartlarını da bu yapılandırmaya alıp almayacağı açıklaması henüz yapılmadı.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar