• YARIM ALTIN
  7.910,00
  % 1,81
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7878
  % 1,53
 • € EURO
  35,1602
  % 0,53
 • £ POUND
  41,6058
  % 0,85
 • ¥ YUAN
  4,5192
  % 1,45
 • РУБ RUBLE
  0,3663
  % -0,33
 • BITCOIN/TL
  2169989,237
  % -0,77
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Kredi kartı ile ilgili korkunç rakamlar

Kredi kartı ile ilgili korkunç rakamlar

Bu içinde bulunduğumuz senenin Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında bireysel kredi ya da bireysel olan kredi kartı borcundan dolayı genel yasal takibe giren kişilerin sayısının yaklaşık 510 bin kişiye yükseldiği ifade edildi.

Ülke genelinde kredi kartı kullanımı ile ilgili olarak Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ile Kredi Kartı Nisan 2015 Raporu’nu açıkladığı belirtildi. Açıklanan bu rapora göre, senenin ilk 4 ayında bireysel kredi ya da bireysel kredi kartı borcundan ötürü genel yasal takibe girenlerin sayısı yaklaşık 510 bin kişiye yükseldiği belirtildi.

Belirtilen sene içinde birden çok kaydı bulunan şahısların tekilleştirilerek sayılması ile belirlenen veriler; 2015 senesinin ilk 4 ayında, bireysel kredi borcu sebebiyle yasal takibe giren kişi sayısının, geçen senenin ilk 4 ayına göre yaklaşık yüzde 5 seviyesinde artış göstererek, ortalama 234 bin kişiye yükseldiği belirtildi. Diğer taraftan, bireysel kredi kartı borcu sebebiyle yasal takibe uğramış kullanıcı sayısı belirtilen dönemde, bir önceki seneye göre ortalama yüzde 17 seviyesinde yükselerek 390 bin kişiye çıktığı belirtildi.

Ayrıca bireysel kredi ya da bireysel kredi kartı borcu sebebiyle yasal bir takibe girmiş olduğu belirtilen toplam kişi sayısı ise 2015 senesinin ilk 4 ayında, geçen senenin belirtilen dönemine göre ortalama yüzde 12 seviyesinde yükseliş göstererek 510 bin kişiye çıktığı belirtildi.

Genel Kart Kullanımına Dikkat

Genel olarak bankalar kredi kartı kullanımından senelik olarak kart ücreti , alışveriş için faiz ve komisyon aldıklarından dolayı kart müşterilerini bonus , puan  ve indirim gibi cezbedici avantajlar aracılığıyla kart kullanmaya teşvik ederler. Kredi kartı kullanan müşteri ise bu seçeneklerden faydalanırken temelde almış olduğu ürün için karta ekstra ödemede bulunur. Bu sebeple kredi kartlarındaki kullanımda avantaj sağlamak için kartı çok dikkatli kullanmak önemli bir ayrıntıyı gösterir.

Sahibi olduğunuz kredi kartınızı düzenli kullanabilmek için taksit seçeneğini olabildiğince düşük kullanmanız çok harcama yapmanıza olanak sağlar.

Kredi kartındaki taksit seçeneği almayı düşündüğünüz ürünün ödemelerini küçülttüğü için bir çok ürünü alabilir ve bir çok ürünün taksitleri sebebiyle ay sonunda yüksek rakamlar ödemek zorunda kalabilirsiniz.Taksitle ürün almak yerine nakit olarak birikim yaparak ürün almanız alım esnasında nakit indirimden yararlanma seçeneği sunacağından dolayı alacağınız ürünü daha düşük fiyata alma imkânınız olacaktır.

Uzmanların yaptığı açıklamaya göre birden fazla kredi kartınızın bulunması bir kartın limiti düştüğünde veya tükendiğinde diğer kartı kullanmanıza sebep olacaktır.Tek bir bankanın kartını kullanmanız, harcamalarınızı düşürecek ve ay sonunda ise yüksek miktarlar ödeme durumunuzu ise kısıtlayacaktır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.