Bankacılık
Neler Oluyor?

Kredi Faizlerinde 10 Puan Düşüş

Kredi Faizlerinde 10 Puan Düşüş Ticari kredi faizleri, son 3 ayda yaklaşık olarak 10 puanlık düşüş ile beraberinde yüzde 26 sınırına iniş görüldü. Söz konusu dönemde ihtiyaç kredilerinde faiz oranı, 600 baz puanın üzerindeki düşüşle yüzde 33’ün altına gerileme göstermiş oldu.

Ticari kredi faizleri, ülke risk primindeki gerileme sonrası ve ekonomi yönetiminin aldığı tedbirlerin etkisiyle beraberinde ise son 3 ayda yaklaşık 10 puanlık düşüşle yüzde 26 sınırına gerileme göstermiş oldu.

ABD’nin geçen yıl Çin başta olmak üzere yer alan incelemede ise AB ve diğer ülkelerle yaşadığı ticari gerilimler küresel piyasalarda risk iştahını azaltırken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışları gelişmekte olan ülke merkez bankalarının da sıkı para politikası uygulamasını yanında getirmiş idi.

Yurt içinde de, Türkiye ekonomisine yönelik spekülatif atakların etkisiyle beraber 13 Ağustos 2018’de dolar/TL, 7,2169 ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Fed’in faiz artışları, enflasyonun çift hanedeki yüksek seyri ve spekülatif döviz atakları sebebiyle faizi artırmıştı. Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı olan politika faizini 2016’dan bugüne yüzde 7,50’den yüzde 24’e yükseltmiş oldu.

KREDİ FAİZLERİNDE DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

TCMB verilerine göre yapılan incelemede ise, bankalarca açılan kredilere uygulanan ağırlıklı ortalama ihtiyaç kredi faizi beraberinde 12 Ekim 2018’de yüzde olarak 39,36 ve ticari kredi faizi de yüzde 35,37 ile yaklaşık son 15 yılın zirvesini görmüş idi.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar