Bankacılık
Neler Oluyor?

Kredi faiz indirimi geliyor

Kredi faiz indirimi geliyor. Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank’ın konut kredisi faizlerini yüzde olarak ise 0.99’a çekmesinden sonrasında ise 1 ay geçmesine rağmen özel bankalar hâlâ yüzde 1.35-2 bandında kalırken ve her an yüksek bir faiz indirim gelebilir. Sektör temsilcileri, özel bankaların da ‘güçlü’ bir indirim yapmasını istemekte. Faiz oranları halen aynı bant üzerinde kaldı.

Kredi çekecekler dikkat! Bankalardan faiz indirimi bekleniyor

Konut sektöründe yaşanan üretim ve satış daralmasını aşmak için Ziraat, Halkbank ve VakıfBank’ın ağustos ayı başında aynı devreye almış oldukları 180 aya kadar 0.99 oranındaki konut kredisi faiz oranı ile beraber sektörde biraz canlılık göze çarpar iken, özel bankalar ise indirimlerini mikro oranlarda yapıyor.

Kamu bankalarının yaptığı indirimden sonra pek çok alıcı bankaların ve konut şirketlerinin kapısını çalarak 15 yıla uzanan vade seçeneklerinden ve uygun fiyatlardan yararlanarak ev sahibi olmak için kredi başvurusunda bulundu. İndirimden önce 1.99 ile 2.50 bandında dolaşan konut kredisi faiz oranları sebebiyle pek çok alıcı parasını mevduat hesaplarında tutarken, Merkez Bankası’nın yüzde 24 olan faiz oranını yüzde olarak ise 19.75’e çekmesiyle beraberinde ise kamu bankalarının aldığı kararla konut satışlarında da hızlanma yaşanmış oldu. Pek çok tüketicinin kredisi onaylanırken, yine birçok alıcı da bankaların kapısını çalıyor. Fakat sektördeki tüm yük kamu bankalarının sırtına binerken, özel bankalar ise konut faizlerini indirmekte tereddüt yaşamakta.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar