Bankacılık

Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır? Kredi kullanmak isteyenlerin karşısında çıkan en önemli kriter kredi notudur. Kredi kullanmak isteyen herkesi tedirgin eden soru kredi çekmek için kredi notum kaç olmalıdır sorusudur. Öncelikle kredi notunun ne olduğunu öğrenmek gerekirse; bankaların son yıllarda kredi kullandıracakları müşterilerinde aradığı en önemli kriter kredi notudur denebilir. Kredi notu; KKB yani Kredi Kayıt Bürosunun, bireylerin kredi kullanım geçmişlerini, kredi kartı kullanım geçmişlerini inceleyerek oluşturduğu bir puanlama sistemidir.

Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Puanı Kaç Olmalıdır 

KKB tarafından belirlenen kredi puanlamasında 1 ile 1900 arası rakam verilir. Bankalar bu puanları baz alarak müşterilerinin kredi kullanım taleplerine onay verirler. Örneğin sürekli bankalar ile çalışan kişiler borç ödemelerini düzenli olarak yapanların kredi puanları yükselecektir. Ancak kredi kart ödemelerini zamanında yapmayan ve kredi borçlarını geciktiren müşteriler oldukça düşük bir kredi not alma durumundadır. Hiçbir banka ile daha önce çalışmamış kişiler bankalar için belirsiz olduğundan en riskli guruba girerler denebilir.

Kredi Kayıt Bürosunun Belirlediği Puanlamaları Sıralarsak;

0-699 arası olumsuz yani en riskli gurup, 700-1099 arası orta riskli, 110 ile 1499 arası az riskli, 1500 ve 1699 arası iyi. 1700-1900 arası olanlar çok iyi olarak değerlendirilir. Tabii ki bu tablodan da anlaşılacağı gibi 1500 ve üstü kredi notuna sahip olan müşteri bankadan herhangi bir problem olmadan kredi çekebilir. Bankalar eğer isterlerse az riskli ve orta riskli guruba dahil olan müşterilerine kefil ya da ipotek göstermelerini isteyerek kredi kullandırabilirler. Bu tamamen bankanın inisiyatifi olan bir durumdur.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir

Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin en çok yaptığı hatalardan birisi sürekli internet ya da mobil bankacılık ile kredi talep ederek kredi durum sorgulaması yapmak oluyor. Bu işlem ise, gereksiz kredi notunu düşürmesine sebep oluyor. Bankaya bizzat giderek ya da findeks üzerinden sorgulama yapmak daha uygundur.

 

Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır?

Kredi Çekmek İçin Kredi Notum Kaç Olmalıdır? Kredi kullanmak isteyenlerin karşısında çıkan en önemli kriter kredi notudur. Kredi kullanmak isteyen herkesi tedirgin eden soru kredi çekmek için kredi notum kaç olmalıdır sorusudur.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar