Bankacılık

Konut alacaklara dikkat

Konut alacaklara dikkat

Konut alacaklara dikkat 2015’e yüzdesel oranda 0.85 ile başlayan konut faizleri yıl içinde 1.10 bandına artış gösterdi. Aylık faiz oranı yükselişi 25 baz puanı bulunmakta iken, tüketici 100 bin için 21 bin TL fark ödemiş olacak.

Konut kredisi faiz oranlarının son 1 yılda yüzde olarak 0.85’lerden yüzde 1.10 bandına artması, ev almak isteyen tüketiciye ek maliyet olarak yansımış oldu. Geçen yıla yüzde olarak ise 0.85 aylık faiz oranıyla başlamakta olan konut kredileri, yıl içerisinde jeopolitik riskler ve küresel ekonomiye ilişkin olarak belirsizlikler yüzünden son bir yılda yüzde olarak 1.10 bandına artış gösterdi. Amerika Merkez Bankası FED’in uzun zamandır bütün dünyada beklenen ve 10 yılın sonrasında ise aldığı faizleri artırma kararı bütün dünyada etkili olmuş oldu.

Konut alımlarında nelere dikkat edilmeli?

Türkiye’de de konut kredisi oranlarına yansımaları olarak görüldü. Konut kredisinde gerçekleşmekte olan aylık faiz oranı yükselişi, ortalama 25 baz puanı bulmuş durumda. Faiz artışı en çok orta ve alt gelir grubundaki tüketiciyi vurdu. Örnek verecek olursak, tüketicinin konut alımında ortalama olarak 100 bin lira kredi kullandığı varsayılırsa, alacağı ev için konut kredisi çekmiş olan vatandaşın sadece bu konudaki maliyeti 22 bin lira artış gösterdi. Ocak 2015’te 100 bin liralık 10 yıl vadeli konut kredisi çeken bir vatandaş toplam olarak ise 159 bin lira ödeme yaparken, bu rakam Ocak 2016’da 181 bin liraya yükselmiş oldu. Artan faiz yükü rakamı ise, konut kredisi için ödenen aylık taksit tutarlarını da yukarı çekmiş oldu. Yine 100 bin liralık kredi çeken tüketici için 2015 Ocak’ta hesaplanan taksit tutarı 1.333 lira iken, 2016 Ocak’ta 1.505 liraya artış gösterdi.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

2 Yorumlar

  1. Konuk alacaklar anca dikkat ederiz uçmuş faizler şuanda ne yapacak halk bilinmiyor. Allah yardımcımız olsun

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar