Bankacılık
Neler Oluyor?

İnşaat Halindeki Eve Konut Kredisi Çıkar mı?

İnşaat Halindeki Eve Konut Kredisi Çıkar mı?

İnşaat Halindeki Eve Konut Kredisi Çıkar mı? Kentsel dönüşümün İstanbul’u ele geçirmesi ile birlikte ev alacaklar da harekete geçti. Yeni ev sahibi olmak isteyenlerin kentsel dönüşüm ile yenilenmiş evlere talip olmaları bazı sorunları da beraberinde getirdi. Örneğin kentsel dönüşüm kapsamında henüz tamamlanmamış binaları satın almak isteyen ve iç dizaynını kendi zevkine göre yapmak isteyenler bu konuda bankalardan ret cevabı alabiliyor. Çünkü kaba inşaat olarak tabir edilen formattaki evlere kredi tanımlanmıyor. Elbette bu durum aslında inşaat firması desteği ile çözümlenebiliyor. Aslında evin tapusu sisteme ne kadar erken yansır ise o zaman kredi kullanılabiliyor.

Tamamlanmamış Ev İçin Nasıl Kredi Kullanılır?

Öncelikle tamamlanmamış ancak tapusu çıkmış olan evler için bankalar eksper gönderir. Sistem standart konut kredisi ile aynı işlemektedir. Tapusu çıkan konuta aynı şekilde eksper yönlendirilir ve eksper konutun gerçek değerini ortaya koya. Konut olduğu halde değerlendirilir. Yani biteceği şekle göre değerlendirilmez. Dolayısıyla bu konutlara yeterli konu kredisi çıkmayabilir. Bu durumda yeterli nakdi olan kişiler konut kredisi yerine farklı krediler ile bu evlere sahip olabilirler. Örneğin faizi biraz daha yüksek olan ihtiyaç kredileri ile bu ev ipoteklenerek alınabilir. Ayrıca kefalet sözleşmeleri ile de tanımlanan krediler yine bitmemiş evlerin alınması için imkan tanır.

Yeni Eve Tapu Çıkarılması

Yeni evler için aslında tapu süreçlerini müteahhit firmaları takip eder. Ancak süreci hızlandırma isteyen ev sahipleri dilerler ise tapu daireleri ile görüşerek süreci hızlandırabilirler. Ancak bunun için evin belli bir forma kavuşmuş olması şarttır. Örneğin evin genel görünümü ortaya çıkmalı ve yalnızca mutfak dolayları, musluklar, döşemeler gibi ince işleri kalmış olmalıdır. Ev pencereleri konusunda ise sonuç henüz netleşmiş değildir. İnşaat formdaki evlerin pencerelerinin olup olmamasına ilişkin herhangi bir karar bulunmaz. Yani evin yaklaşık yüzde 70’lşik bir kısmı bitmiş ise tapu alınabilir. Elbette bankaların bu evlere konut kredisi tanımlayıp tanımlamayacağı tamamen bankaya bağlıdır. Yani banka eğer evin bulunduğu yapının bitiş tarihi konusunda bazı endişelere kapılır ise bu kredileri onaylamayacaktır.

İnşaat Halindeki Eve Konut Kredisi Çıkar mı?

İnşaat Halindeki Eve Konut Kredisi Çıkar mı?

İnşaat Halindeki Eve Konut Kredisi Çıkar mı? Kentsel dönüşümün İstanbul’u ele geçirmesi ile birlikte ev alacaklar da harekete geçti. Yeni ev sahibi olmak isteyenlerin kentsel dönüşüm ile yenilenmiş evlere talip olmaları bazı sorunları da beraberinde getirdi.

User Rating: Be the first one !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar