• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2222817,299
  % -0,58
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

İngbank reklamlarına ceza geldi

İngbank reklamlarına ceza geldi

reklamcezasiÜlke genelinde gerçekleştirilen ilginç reklamların günden güne artması ile birlikte Reklam Kurulu, son gerçekleştirmiş olduğu toplantıda yapılan şikâyetler sonrasında ING Bank’ın ekranlarda yayınlanmakta olan Turuncu Hesap adlı reklamlarını kontrol ederek bu oynayan reklamlarda 5-6 yaş civarında yaşları küçük dört çocuğun, bir parkta misket oyunu oynamak üzere iken yakınlarında yer alan bankta bulunan bir şahısın “Hey, Yapma küçük adam, Yapma. Ne güzel biriktirmişsin, bozma.” şeklinde seslenerek bu küçük çocukların yanına yaklaşarak geldiği belirtildi. Bu banka reklamının sonrasında ise yanlarına gelen kişi ile çocuklardan biri arasında geçen diyalogda “Benim babam biriktirip, sonra ihtiyacı olunca kullanıyor, ayrıca vadenin gelmesini de beklemiyor.” demesi ile birlikte adamın ise ” Babanla hava atma bana.” gibi kelimeler kullanması, sonrasında ise çocuğun “Babamın Turuncu Hesabı var “konuşmasının yer aldığı ifade edildi.
Ayrıca konu ile ilgili olarak kurul, bu reklamlarda yer alan çocukların çevresinde ebeveynleri olmamasına rağmen tanımadıkları yabancı bir kişi ile iletişime geçerken herkes tarafından görülmesi, bahse konu bu reklamlara maruz kalması muhtemel olan benzer yaş grubundaki diğer küçük çocuklar tarafından “tanımadıkları kişilerle, yanlarında büyükleri bulunmadığı zaman görüşmeye girebilecekleri” algısı oluşturduğu ifade edildi. Ayrıca Bakanlık bu konuyu Ticari Reklam Yönetmeliği’nin, “Çocuklara yönelik reklamlar” başlıklı olan bir maddesinin, “Çocuklara yönelik olan ya da çocukları etkileme olasılığı olan reklamlarla çocukların oynadığı reklamlar çocukları tanımadıkları kişilerle ilişki kurmaya teşvik edebilecek hiçbir ifade veya görüntü içeremez” hükmüne aykırı gördüğü ifade edildi.
Ayrıca bu dikkat çeken banka reklamında, yaşları çok küçük olan bir çocuğa kendine ait yaş grubuna yönelik oluşması muhtemel olmayan bir bankacılık konusunun satın alınmasına dair ikna edici şekilde söz ve şekiller kullandırılıp düzenlenmekte olan bahse konu olan bu televizyon reklamlarının, belirtilen yönetmeliğin “Çocukları, bir şekilde mal ya da belli bir hizmeti edinmek amaçlı, ebeveynlerini ya da diğer kişileri ikna etmek amaçlı doğrudan teşvik edemeyeceğini bir madde ile aykırı olduğu da Reklam Kurulu, son toplantısında gelen şikâyetler üzerine ING Bank’ın televizyonlarda yayınlanan “Turuncu Hesap” isimli reklamlarını incelemeye aldı.
Yabancı teşviki Kurul, reklamlarda rol alan çocukların etrafında ebeveynleri olmadığı halde tanımadıkları yabancı bir insanla iletişime geçerken görülmesinin, söz konusu reklamlara maruz kalacak olan aynı yaş grubundaki küçük çocuklar açısından “tanımadıkları insanlarla, yanlarında ebeveynleri yokken diyaloğa girebilecekleri” algısı yarattığı savunuldu. Bakanlık bu durumu Ticari Reklam Yönetmeliği’nin, “Çocuklara yönelik reklamlar” başlıklı maddesinin, “Çocuklara yönelik olan veya çocukları etkileme olasılığı bulunan reklamlarla çocukların oynadığı reklamlar çocukları tanımadıkları kişilerle ilişki kurmaya teşvik edebilecek hiçbir ifade ya da görüntü içeremez” hükmüne aykırı buldu. Hem ceza verildi hem durduruldu. Diğer taraftan, küçük yaşta bir çocuğa kendi yaş grubuna yönelik olmayan bir bankacılık ürününün satın alınmasına dair ikna edici ifadeler kullandırılarak yapılan söz konusu televizyon reklamlarının, yönetmeliğin “Çocukları, bir mal veya hizmeti edinmek için, ebeveynlerini veya başkalarını ikna etmeye doğrudan teşvik edemez” maddesine de aykırı olduğu da savunuldu. Reklam Kurulu, bu nedenle söz konusu reklamların durdurulmasına, ING Bank’a da 220 bin lira idari para cezası verilmesine karar verdi. Ayrıca konuya bağlı Reklam Kurulu, bu sebeple söz konusu bu tarz reklamların engellenmesine yönelik, ING Banka’sına yaklaşık 220 bin TL idari para cezası verildiği ifade edildi.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.